USA z drugą szczepionką. Ogromne oczekiwania na ożywienie gospodarcze

17.11.2020 10:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynki finansowe otrzymały wczoraj kolejny zastrzyk optymizmu w postaci informacji o kolejnej szczepionce, tym razem od firmy Moderna. Niemniej rynki zdają się już dyskontować odbicie gospodarcze w pierwszym, a może nawet już i w drugim kwartale tego roku.

Firma Pfizer Inc. uruchomiła pilotażowy program dostaw swojej eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 w czterech stanach USA, ponieważ amerykański producent leków stara się sprostać wyzwaniom związanym z dystrybucją, jakie stawiają przed nim wymagania dotyczące przechowywania w warunkach bardzo niskich temperatur (-70 stopni Celsjusza) – poinformował Reuters. Z kolei sam Pfizer wyraził nadzieję, że wyniki tego pilotażowego programu dostaw szczepionek posłużą jako wzór dla innych stanów USA i rządów, które przygotowują się do wdrożenia skutecznych programów szczepień COVID-19.

Jednak to firma Moderna podniosła morale na rynkach finansowych i ogólnie optymizm co do perspektyw gospodarczych, mówiąc, że eksperymentalna szczepionka Moderna Inc. jest w 94,5 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19. Jest to zatem drugi amerykański producentem leków, który zgłosił wyniki znacznie przekraczające oczekiwania. W rezultacie w grudniu Stany Zjednoczone mogą mieć dwie szczepionki dopuszczone do użytku w nagłych wypadkach, a w tym roku dostępnych może być aż 60 milionów dawek szczepionki. W odróżnieniu od szczepionki firmy Pfizer szczepionka Moderna może być przechowywana w normalnej temperaturze w lodówce, co ułatwi jej dystrybucję – podał Reuters.

O tym, jak wielkie rynek ma oczekiwania co do odbicia w realnej gospodarce, mogą świadczyć wyniki comiesięcznej ankiety Bank of America przeprowadzonej wśród zarządzających globalnymi funduszami. Wynika z niej, że jeszcze nigdy w historii nie było tak dużych oczekiwań co do tego, że krzywa rentowności obligacji będzie coraz bardziej stroma. Innymi słowy, ankietowani oczekują, że zarówno wzrost PKB, jak i inflacja będą coraz to większe. 91 proc. respondentów Bank of America's Global Fund Manager Survey spodziewa się silniejszej gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co jest najwyższym poziomem od prawie 20 lat.

Takie oczekiwania mogą się z kolei przekładać się na możliwe dalsze ewentualne wzrosty na rynkach akcji, ale przede wszystkim na rynkach surowców. Ożywienie gospodarcze wraz z inflacją wydają się idealnym środowiskiem dla drożejących surowców, ale także akcji czy indeksów giełdowych, w których znajduje się dużo nisko wycenianych spółek typu value.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 lis 2020 11:06

Pozytywne dane z Azji poprawiają sentyment na rynkach

13 lis 2020 15:32

Podsumowanie euforycznego tygodnia na rynkach

13 lis 2020 10:49

Bitcoin powyżej 16 tys. USD. Kryptowaluta przykuwa uwagę dużych inwestorów

12 lis 2020 11:30

Ropa najdroższa od końca wakacji. Kraje OPEC gotowe do działania

10 lis 2020 11:42

Ostudzenie emocji po szalonym poniedziałku

9 lis 2020 10:35

Apetyt na ryzyko nie maleje. Japońska giełda najwyżej od 29 lat

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.