Początek tygodnia wydaje się przynosić poprawę sentymentu na rynkach finansowych i tym samym kontynuację wzrostów wielu indeksów giełdowych, które rozpoczęły się po informacjach o skutecznej szczepionce na koronawirusa.
Dziś o poranku największy ruch wzrostowy z popularnych indeksów mogliśmy obserwować w przypadku Nikkei 225. Wzrósł on o ponad 2 proc. i jest coraz bliżej poziomów obserwowanych ostatnio 30 lat temu. Wzrost o niemal 2 proc. zdaje się odnotowywać hiszpański Ibex. Z kolei niemiecki Dax rośnie na początku tygodnia o niecałe 0,5 proc. Drożeją również kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe. Jednym z powodów wzrostów w Azji, co wydaje się przykładać również na pozytywny sentyment na innych rynkach, może być podpisanie przez 15 gospodarek tego regionu, w tym Chiny, Japonię i Koreę Południowa, historycznej umowę o wolnym handlu, która ma na celu stopniowe obniżanie taryf celnych w wielu obszarach.
Co więcej, produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła o 6,9 proc. w październiku 2020 r. w ujęciu rocznym. Jest to wynik taki sam jak wrześniowy, co oznacza największy wzrost od grudnia 2019 r. Konsensus rynkowy wynosił 6,5 proc. Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 4,3 proc. rok do roku w październiku 2020 r. Był to trzeci z rzędu miesiąc wzrostu w sprzedaży i zarazem największy od grudnia ubiegłego roku. Wszystko to za sprawą łagodzenia ograniczeń dotyczących COVID-19.
W poniedziałek zdają się drożeć także kontrakty na ropę naftową. Kontrakty terminowe na ropę naftową WTI były notowane w pewnym momencie powyżej 41 USD za baryłkę. Rynek wydaje się zdyskontować to, że OPEC+ utrzyma obecne limity produkcji, co z kolei może zrekompensować utrzymujące się obawy o krótkookresowy spadek popytu na paliwa i wyższą produkcję w Libii.
Kraje OPEC+ zmniejszyły produkcję o ok. 7,7 mln baryłek dziennie, a od stycznia planują zwiększyć produkcję o 2 mln baryłek dziennie. W tym samym czasie solidne dane gospodarcze zarówno z Chin, jak i z Japonii potwierdziły to, że chińska rafinacja ropy naftowej wzrosła do 14,14 mln baryłek dziennie w październiku, co odpowiada rekordowemu poziomowi ustalonemu w czerwcu. We wtorek ma się odbyć posiedzenie komitetu ministerialnego OPEC+, który może zalecić zmiany w kwotach produkcyjnych, gdy wszyscy ministrowie spotkają się pod koniec listopada.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.