W dość niestabilnych społecznie i gospodarczo czasach możemy obserwować rozchwiany przepływ kapitału na światowych rynkach. Inwestorzy posiadający ogromny kapitał są w stanie dość często zmieniać zdanie, a skala ich działań bije rekordy.
Zdaje się, że pandemia spowodowała istotny chaos w podejściu funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza tych o elastycznej polityce lokowania środków, co przekłada się na bardzo szybkie zmiany w alokacji kapitału. Jak podała agencja Reuters, inwestorzy w ubiegłym tygodniu, gdy tylko dowiedzieli się o skutecznej szczepionce, wpompowali w rynek akcji 27 miliardów dolarów. To z kolei zdawało się przekładać na wzrost cen wcześniej najbardziej przecenionych akcji spółek z sektora bankowego, podróży czy sektora energetycznego.
Bank of America w swoim raporcie podaje, że tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni wpływy kapitału do akcji na świecie wyniosły 71,4 mld USD – jest to największa kwota w historii. Głównie kapitał miał trafiać do Stanów Zjednoczonych oraz na rynki wschodzące. Tymczasem wzrost apetytu na ryzyko doprowadził do odpływu kapitału z rynku złota w kwocie 4 mld USD – jest to również największa wartość w historii.
Jak podała firma Jefferies Financial Group, powołując się na dane EPFR Global, w tygodniu zakończonym 18 listopada kapitał zdawał się napływać do akcji o niskiej wycenie oraz na rynek azjatycki. Z danych wynikać może również, że inwestorzy zaczęli bardziej przychylnym okiem spoglądać na spółki typu value w relacji do spółek wzrostowych. Fundusze inwestujące w spółki typu value miały 4,3 mld napływów kapitału, a fundusze spółek wzrostowych jedynie 493 mln USD.
Stąd też mogą może wynikać relatywna słabość indeksu Nasdaq 100, skupiającego spółki technologiczne, w relacji do indeksu Dow Jones, skupiającego spółki o niskich wskaźnikach wycen. Podobnie wygląda sytuacja europejskich indeksów giełdowych: Euro Stoxx 50, DAX, CAC 40 czy IBEX, w których także większość spółek to te z sektora realnej gospodarki o relatywnie niskich wskaźnikach. Indeksy te zdawały się ostatnio zwyżkować najmocniej.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.