Negocjacje w sprawie brexitu trwają. Inwestorzy boją się spadku GBP

27.11.2020 11:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Od początku listopada kurs pary walutowej GBP/USD wzrósł o ponad 3 proc., do najwyższego poziomu od końca sierpnia 2020 r. Tym samym notowania znalazły się blisko kluczowego oporu przy 1,3470. Co wydaje się o tyle istotne, że nadchodzący weekend może być kluczowy w negocjacjach w sprawie brexitu.

Już dziś (piątek, 27 listopada) do Londynu wybiera się główny negocjator Unii Europejskiej Michel Barnier. Wcześniej Barnier poinformował przedstawicieli wszystkich krajów UE o tym, jak obecnie wygląda stan negocjacji z Wielką Brytanią. Tym samym najbliższych kilka dni, w tym ostatni weekend listopada, mogą być kluczowe dla efektów prac nad porozumieniem. Jak podała agencja Bloomberg, jeden z urzędników Unii Europejskiej uważa, że Wielka Brytania i Unia Europejska mogą osiągnąć porozumienie już w pierwszym tygodniu grudnia. Wśród pozostałych dyplomatów UE nadal panuje brak przekonania, że premier Boris Johnson chce ostatecznie podpisać porozumienie.

Na rynku opcji walutowych widoczny wydaje się ruch inwestorów w stronę większego popytu na zabezpieczenie się przed ewentualnym spadkiem funta w terminie jednego tygodnia. W konsekwencji inwestorzy, którzy chcą się zabezpieczyć przed takim scenariuszem, spadkiem GBP/USD, muszą zapłacić za taką możliwość najwięcej od dwóch miesięcy – wynika z danych Bloomberga. Fakt, że kurs GBP/USD znajduje się na najwyższym poziomie od trzech miesięcy, może wynikać z próby wyceniania pozytywnego dla rozmów negocjacyjnych scenariusza. Innymi słowy, wypracowanie umowy handlowej może być w cenach.

Tymczasem główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 osiągnął w tym tygodniu najwyższy poziom od czerwca 2020 r. Jednak ostatnie dni zdają się przynosić powstanie lokalnej korekty od miejsca oporu przy 6500 pkt. Właśnie w tym miejscu powstał wierzchołek sprzed kilku miesięcy.

Warto odnotować, że dziś FTSE 100 jest jedynym z głównych europejskich indeksów giełdowych, który spada o prawie 1 proc. Na pogorszenie sentymentu może wpływać informacja o tym, że poluzowanie restrykcji po 2 grudnia może dotyczyć tylko 1 proc. populacji oraz informacje o błędach podczas testów szczepionki firmy AstraZeneca.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Sprawdź nasze nowe usługi inwestycyjne!

  • 5000+ instrumentów finansowych
  • Dostęp do CFD na światowe akcje i ETF-y
  • 0 prowizji na kryptowalutach, towarach i indeksach
Sprawdź nasze nowe usługi inwestycyjne!

Zobacz również:

26 lis 2020 9:51

Fed będzie wspierać rynki. Dolar słabnie – czy na długo?

25 lis 2020 11:13

Ceny ropy i złota podążyły w przeciwnych kierunkach

24 lis 2020 11:13

Szaleństwo na altcoinach. Bitcoin blisko 19000 USD

23 lis 2020 10:56

Optymizm na rynkach mimo fatalnych danych

20 lis 2020 16:12

Ropa naftowa drożeje trzeci tydzień z rzędu. Gaz z silnym spadkiem

20 lis 2020 10:29

Akcje biją rekordy popularności. Inwestorzy odwrócili się od złota