Ceny ropy i złota podążyły w przeciwnych kierunkach

25.11.2020 11:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Istotne zmiany cen mogliśmy zaobserwować w ostatnich dniach na rynku ropy oraz na rynku złota. Pierwszy z wymienionych kontraktów wzrósł do najwyższego poziomu od marca 2020 r., a drugi spadł do najniższego poziomu od lipca 2020 r. Zmiany te mogą wynikać ze spadku obaw o epidemię w przyszłości ze względu na wykorzystanie skutecznych szczepionek.

Cena ropy naftowej zdaje się zyskiwać czwarty tydzień z rzędu. W tym czasie stopa zwrotu wyniosła już prawie 30 proc., a obecnie obserwowany rajd jest taki jak w kwietniu. Rynek zdaje się żyć tym, że zastosowanie szczepionki na COVID-19 doprowadzi w przyszłym roku do szybkiego ożywienia globalnego zapotrzebowania na paliwa. Do tego czasu kraje OPEC+ mogą z kolei utrzymać produkcję w ryzach, przedłużając obecne limity wydobycia. Obecnie cena baryłki ropy WTI znajduje się powyżej 45 USD.

Bank of America prognozuje, że może ona wzrosnąć do 60 USD latem 2021 r. Argumentem ma być złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu, co zwiększy popyt na paliwa – podała agencja Bloomberg. Z kolei Goldman Sachs Group Inc. w swoim raporcie zaznaczył, że oczekuje, iż OPEC+ opóźni planowany wzrost produkcji o 2 mln baryłek dziennie o trzy miesiące. Goldman Sachs prognozuje, że w następnym kwartale ropa będzie kosztować średnio 47 USD za baryłkę.

Wydaje się, że te same informacje, które podbiły ceny ropy, równocześnie mogły doprowadzić do spadku cen na rynku złota. W ostatnich trzech tygodniach złoto potaniało o ponad 7 proc., osiągając najniższy poziom od lipca. Wydaje się, że część inwestorów, która w pośpiechu kupowała złoto, jako bezpieczną przystań dla kapitału w czasach niepewności, wraz z informacjami o szczepionkach zaczęła z niego wychodzić. Może o tym świadczyć rekordowy odpływ kapitału z rynku złota. SPDR Gold Trust – największy na świecie ETF oparty o rynek złota o kapitalizacji 71,5 mld USD – odnotował w ostatnich tygodniach przyspieszone tempo umorzeń.

Zatem rynek złota mógł opuścić gorący kapitał, który się na nim pojawił tylko ze względu na epidemię i obecnie możemy powrócić do fundamentów w postaci oczekiwań inflacyjnych, rentowności obligacji czy zwyczajnie popytu i podaży złota. Od strony analizy technicznej aktualne spadki mogą przypominać jedynie ruch korekcyjny po bardzo silnym trendzie wzrostowym.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 Nov 2020 11:13

Szaleństwo na altcoinach. Bitcoin blisko 19000 USD

23 Nov 2020 10:56

Optymizm na rynkach mimo fatalnych danych

20 Nov 2020 16:12

Ropa naftowa drożeje trzeci tydzień z rzędu. Gaz z silnym spadkiem

20 Nov 2020 10:29

Akcje biją rekordy popularności. Inwestorzy odwrócili się od złota

19 Nov 2020 11:26

Bieżące problemy przyćmiewają sukces szczepionek. Banki centralne przyjdą z pomocą?

18 Nov 2020 10:57

Moda na bitcoina powróciła?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.