Świetne nastroje na rynkach. OPEC przekłada rozmowy

01.12.2020 11:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Nastroje na rynkach ponownie wydają się bardzo dobre, m.in. ze względu na dane makroekonomiczne z Chin oraz na informacje o szczepionce na koronawirus. Firma Moderna wystąpiła o pozwolenie na możliwość wykonania pierwszych szczepień.

Początek grudnia zdaje się przynosić wzrosty na głównych giełdach świata, a dochodzi do tego mimo bardzo istotnego wzrostu cen akcji w listopadzie. Niemiecki DAX czy francuski CAC40 rosną o prawie 1 proc. Brytyjski FTSE 100 zwyżkuje o ponad 1,6 proc. Kontrakty terminowe w Stanach Zjednoczonych także notowane są na zielono. Futures na DJIA zyskuje prawie 0,3 proc., na Nasdaq 100 prawie 0,9 proc., a kontrakt terminowy na S&P 500 rośnie o ponad 1,1 proc. Inwestorzy oczekują, że wkrótce szczepionka na Covid-19 będzie mogła być użyta, a firma Moderna dołączy do firmy Pfizer w pozwoleniu na szybkie użycie szczepionki już w grudniu.

Rozpędza się chiński smok gospodarczy?

Dane z Chin także zdają się pomagać rynkowym bykom. Wskaźnik Caixin PMI w listopadzie wzrósł do 54,9 z 53,6 pkt w październiku. Był to najsilniejszy wzrost wskaźnika od listopada 2010 r. i również siódmy miesiąc z rzędu, gdy aktywność w fabrykach w Chinach rosła. Zdaje się zatem, że ożywienie gospodarcze w tym kraju nabiera tempa. Zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia rosły w najszybszym tempie od dekady, zatrudnienie wzrosło najbardziej od maja 2011 r. – wynika z danych Markit Economics.

Kolejny kluczowy tydzień negocjacji ws. brexitu

Wzrasta niepewność dotycząca brexitu, ponieważ nie osiągnięto jeszcze porozumienia między UE a Wielką Brytanią. Pojawiają się wypowiedzi, które sugerują, że porozumienie może być osiągnięte do końca bieżącego tygodnia. Niemniej jednak Unia Europejska zapowiedziała, że w środę lub czwartek uruchomi środki awaryjne, jeśli nie będzie w stanie osiągnąć porozumienia z Wielką Brytanią – podała agencja Reuters. W oczekiwaniu na polityczne rozstrzygnięcie kurs GBP/USD znajduje się przy poziomie 1,34, tworząc trend wzrostowy od końca września.

W czwartek ważna decyzja OPEC+

W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem może być decyzja OPEC+ w sprawie cięcia produkcji oraz przesunięcia terminów obowiązujących limitów. OPEC+ przełożył rozmowy o wielkości produkcji do czwartku, gdyż producenci wciąż nie byli zgodni co do tego, ile ropy powinni wydobyć. Oczekiwania związane z większym popytem na ropę w USA i sygnały ze strony Arabii Saudyjskiej spowodowały wzrost cen jej sprzedaży do Azji w styczniu, co przyczyniło się do wzrostu cen ropy na szerokim rynku. Obecnie za baryłkę WTI należy zapłacić około 45,40 USD.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!

Sprawdź nasze nowe usługi inwestycyjne!

  • 5000+ instrumentów finansowych
  • Dostęp do CFD na światowe akcje i ETF-y
  • 0 prowizji na kryptowalutach, towarach i indeksach
Sprawdź nasze nowe usługi inwestycyjne!

Zobacz również:

30 lis 2020 11:10

Złoto z największym spadkiem od 4 lat. Dolar najsłabszy od 2 lat

27 lis 2020 16:17

Najmocniej rosnące i spadające rynki tego tygodnia

27 lis 2020 11:39

Negocjacje w sprawie brexitu trwają. Inwestorzy boją się spadku GBP

26 lis 2020 9:51

Fed będzie wspierać rynki. Dolar słabnie – czy na długo?

25 lis 2020 11:13

Ceny ropy i złota podążyły w przeciwnych kierunkach

24 lis 2020 11:13

Szaleństwo na altcoinach. Bitcoin blisko 19000 USD