Tydzień pod znakiem słabości funta. Kluczowy weekend przed nami

11.12.2020 16:08|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Za nami relatywnie spokojny tydzień na rynkach finansowych, które nie cechowały się ponadprzeciętną zmiennością. Niemniej jednak dopiero w weekend będą miały miejsce kluczowe wydarzenia, które mogą wprawić rynki w ruch już w poniedziałek.

Z popularnych instrumentów finansowych najwięcej, w ujęciu tygodniowym, zyskała ropa naftowa, zwyżkując szósty tydzień z rzędu. Cena baryłki ropy WTI w pewnym momencie przekroczyła poziom 47 USD, ale w piątkowe południe zdaje się wracać poniżej tego poziomu. W rezultacie cena WTI wzrosła w skali tygodnia niecałe 1,5 proc. Takim wynikiem może poszczycić się też dolar australijski w relacji do dolara amerykańskiego. Dzięki temu kurs AUD/USD również rósł szósty tydzień z rzędu, do najwyższego poziom od początku czerwca 2018 r. Tym samym za 1 AUD należało zapłacić już ponad 0,7500 USD. Od marca dolar australijski umocnił się do USD o ponad 36 proc. Skala wzrostów jest porównywalna tylko z tym, co mogliśmy obserwować w 2009 r., gdy świat wychodził ze skutków globalnego kryzysu finansowego.

W mijającym tygodniu bardzo dobrze radził sobie także dolar nowozelandzki. Kurs NZD/USD osiągnął najwyższy poziom od kwietnia 2018 r., zbliżając się do 0,71 USD. Od marcowego minimum kurs tej pary walutowej wzrósł o ponad 30 proc. Pozostałe główne waluty świata, w ujęciu tygodniowym, nieznacznie zmieniły swoją wartość wobec USD. Wyjątkiem jest tu funt brytyjski. Euro, jen, czy dolar kanadyjski zmieniły swoją wartość w tym tygodniu o nieco ponad 0,1 proc. Może to wskazywać na osłabienie ostatniego trendu, w którym to postępowała deprecjacja amerykańskiej waluty.

Wspomniany wyjątek to funt brytyjski. Kurs GBP/USD tąpnął w tym tygodniu o ponad 1,5 proc. W rezultacie zobaczyliśmy najniższy poziom od pierwszej połowy listopada – 1,3150. Ostatnie załamanie GBP powiększyło się, gdy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że jest bardzo, bardzo prawdopodobne, że Wielka Brytania po okresie przejściowym nie będzie miała zawartej umowy handlowej z UE. Jednak w Brukseli trwają ostatnie rozmowy, mające na celu osiągnięcie porozumienia przed niedzielą. Inwestorzy z kolei zabezpieczają się przed dalszym spadkiem kursu GBP/USD, co zdaje się być widoczne na rynku opcji walutowych. Zmienność dla opcji tygodniowym wzrosła do najwyższego poziomu marca, co pokazuje, jak bardzo rynek obawia się decyzji politycznych.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 Dec 2020 11:36

Szósty tydzień wzrostu cen ropy naftowej

10 Dec 2020 9:46

Decyzja EBC już dziś. Euro w centrum uwagi

9 Dec 2020 9:38

Rekordy w USA i cisza przed burzą na rynku walut

8 Dec 2020 11:49

Chętnych do sprzedaży taniego dolara ubywa

7 Dec 2020 11:20

Funt brytyjski tonie

4 Dec 2020 16:08

Słabe dane z rynku pracy USA. Srebro wygranym tygodnia

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.