Znakomite nastroje na giełdach. Ropa w górę po decyzji Saudów

07.01.2021 12:12|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Główne indeksy giełdowe na świecie zdają się w czwartek zyskiwać, a niektóre osiągają swoje rekordy wszech czasów. Jednym z nich jest niemiecki DAX, a z nim mogą pójść także S&P 500 oraz Dow Jones Industrial Average.

Wydaje się, że ze względu na przejęcie pełni władzy w Stanach Zjednoczonych przez Demokratów, rynek oczekuje wdrożenia nowych i potężnych pakietów fiskalnych.

Rekordy na giełdach mimo rekordów zachorowań

Joe Biden jeszcze pod koniec 2020 r. apelował do Kongresu, aby w 2021 r. zaczął pracę nad kolejnym pakietem pomocowym dla amerykańskiej gospodarki. W rezultacie może to oznaczać ogromną podaż amerykańskiego długu, co już wydaje się uderzać w rynek obligacji przez silny spadek cen. W rezultacie inwestorzy, którzy wycofują się z rynku długu, mogą przechodzić na inne rynki, w tym m.in. akcji. Tym samym coraz większy nacisk może padać na działania Rezerwy Federalnej, która ze względu na dużą podaż obligacji może z czasem zwiększyć lub zmienić swój program skupu aktywów. Tymczasem, zdaniem Citi, takie działania administracji w Waszyngtonie mogą prowadzić w dłuższym terminie do spadku wartości dolara nawet o 20 proc.

Pozytywne nastroje są zauważalne jednak nie tylko w Europie i w Stanach Zjednoczonych, ale także i w Japonii. Indeks Nikkei 225 zyskał kolejne 1,6 proc. i znalazł się blisko najwyższego poziomu od 30 lat. To wszystko dzieje się przy zwiększającej się liczbie zachorowań na COVID-19. Premier Japonii ma w rezultacie w czwartek wieczorem ogłosić stan wyjątkowy w rejonie Tokio. W środę w Japonii padł rekord dziennej liczby nowych przypadków COVID-19 – 6004 przypadków. Deklaracja premiera będzie wiązała się z prośbą o pozostanie w domach, a firmy będą mogły prowadzić działalność w ograniczonych godzinach.

Saudowie tną o milion

Oprócz wzrostów na rynku akcji możemy również obserwować zwyżki na rynku ropy naftowej. Cena baryłki ropy WTI wzrosła do ok. 51 USD, co oznacza najwyższy poziom od prawie 11 miesięcy. Cena mogła wzrosnąć, gdy Arabia Saudyjska niespodziewanie zgodziła się dobrowolnie obniżyć produkcję o 1 milion baryłek w lutym i marcu podczas spotkania OPEC+.

Posunięcie to przekonało innych producentów do pozostawienia produkcji na niezmienionym poziomie. Działania OPEC pokazują zatem, że kartel może bardzo elastycznie podchodzić do swoich decyzji i wraz ze zmieniającymi się perspektywami dla popytu dostosowywać podaż.

Rosnące ceny ropy naftowej mogą wpływać na oczekiwania inflacyjne, które w USA przekroczyły poziom 2 proc. To z kolei może mieć wpływ na ocenę realnych stóp procentowych w USA i dodatkowo przekładać się na notowania USD oraz na rynek złota.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 sty 2021 10:55

Silne euro się kończy?

4 sty 2021 11:54

Euforia i korekta na rynku kryptowalut

24 gru 2020 11:48

Zwycięzcy i przegrani 2020 r.

23 gru 2020 11:29

Surowce z szansą na dalsze wzrosty?

22 gru 2020 11:56

Coraz mniej gotówki dostępnej do zakupu akcji. Krótkoterminowy sygnał sprzedaży?

21 gru 2020 11:19

Wstrząs na rynkach w świątecznym tygodniu

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.