Euforia i korekta na rynku kryptowalut

04.01.2021 11:54|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Okres między Świętami i Nowym Rokiem wraz z pierwszym tygodniem stycznia może przejść do historii rynku kryptowalut.

Cena bitcoina przedstawiona w dolarze amerykańskim wzrosła w zaledwie trzy tygodnie z ok. 19 tys. USD do ponad 34 tys. USD. Cena ethereum wzrosła w tym czasie z około 650 USD do ponad 1100 USD. Z kolei litecoin podrożał ze 100 USD do ok. 170 USD. Zdaje się, że takiej euforii na tym rynku nie było od końca 2017 r., gdy cena BTC wzrosła z ok. 1 tys. USD do rejonu 20 tys. USD. Warto dodać, że minimum w marcu, podczas największego wstrząsu wywołanego pandemią znajdowało się poniżej 4 tys. USD, a więc cena bitcoina wzrosła od tego momentu już prawie 10-krotnie.

Tak potężny trend na rynku walut cyfrowych może mieć związek z coraz większym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych przy jednocześnie niewielkiej podaży bitcoina. Tylko w grudniu największy fundusz BTC Grayscale Bitcoin Trust skupił z rynku trzy razy tyle bitcoinów, ile górnicy zdołali wykopać. Na dodatek firma VanEck, czyli jeden z największych dystrybutorów funduszy ETF na świecie z aktywami o wartości prawie 50 mld USD, złożyła w amerykańskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych dokumenty (SEC) dokumenty dotyczące funduszu ETF na bitcoina. Wraz ze zmianą przewodniczącego SEC rosną szanse, że tym razem fundusz zostanie dopuszczony do obrotu. To mogłoby jeszcze bardziej zwiększyć zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych na opisywanym rynku.

Niemniej jednak wraz z gwałtownymi wzrostami rośnie ryzyko korekt lub silnych zwrotów. Oznaczać to może wzrost zmienności w najbliższym czasie. To z kolei może podnosić ryzyko dotyczące rynku walut cyfrowych. W poniedziałek rano kurs BTC/USD spadł prawie do poziomu 30 tys. USD z ponad 34 tys. USD, co oznacza ponad 10-procentową korektę.

Wiele wskazuje na to, że bitcoin wraz z altcoinami rozpoczął nowy rok tak, jak zdaniem Alfreda Hitchcocka powinien wyglądać dobry dreszczowiec. Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. Tak też może być w tym roku z rynkiem walut cyfrowych.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 gru 2020 11:48

Zwycięzcy i przegrani 2020 r.

23 gru 2020 11:29

Surowce z szansą na dalsze wzrosty?

22 gru 2020 11:56

Coraz mniej gotówki dostępnej do zakupu akcji. Krótkoterminowy sygnał sprzedaży?

21 gru 2020 11:19

Wstrząs na rynkach w świątecznym tygodniu

18 gru 2020 16:21

Przed nami świąteczny tydzień

18 gru 2020 11:45

Dolar pogłębił straty. Bitcoin i srebro liderami wzrostów

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.