Silne euro się kończy?

05.01.2021 10:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Minione miesiące zdawały się upływać pod znakiem słabości dolara amerykańskiego, na czym zyskiwało m.in. euro. Punktem zwrotnym był marzec i największe uderzenie epidemii w rynki finansowe.

Od trzeciego miesiąca 2020 r. do dziś euro zdaje się zyskiwać względem dolara amerykańskiego, a kurs EUR/USD wzrósł z 1,06 do 1,23 USD. Oznacza to umocnienie euro o prawie 16 proc. Ostatni raz taką aprecjację wspólnej waluty obserwowaliśmy w 2017 r. Niemniej jednak wydaje się, że cykl umocnienia obserwowany od marca może powoli dobiegać końca, a pierwszy kwartał 2021 r. może przynieść korektę w notowaniach EUR/USD. Oprócz największej fali umocnienia od trzech lat za korektą może przemawiać także to, co dzieje się na rynku kontraktów terminowych na euro notowanych na giełdzie w Chicago. Jeszcze przed zmianą trendu, w lutym, można było zaobserwować największą liczbę pozycji krótkich na euro od 2015 r. Jak wynika z danych komisji CFTC pozycji krótkich było wtedy otwartych ponad 270 tys., co mogło wskazywać na to, że każdy, kto chciał grać na spadek wartości euro, już taką pozycję miał otwartą i trudno było znaleźć nowych chętnych do przyłączenia się do trendu.

Pandemia, która uderzyła w rynki, wywróciła wspomniane pozycjonowanie do góry nogami i w sierpniu z 270 tys. pozycji krótkich zostało już tylko 50 tys., czyli najmniej od co najmniej dekady. W tym samym miesiącu z kolei można było zaobserwować największą liczbę pozycji długich na kontraktach na euro wynoszącą ponad 260 tys. – wynikało z raportu COT. Oznaczało to największe zaangażowanie na wzrost kursu euro od co najmniej 10 lat. Jak zatem łatwo zauważyć, rynek ten w ostatnich miesiącach poruszał się z jednej skrajności w drugą. Stąd pozostając obecnie relatywnie wysoko, może szykować się do korekty.

Teoretyczne miejsca potencjalnego oporu dla trendu mogą znajdować się w rejonie 1,24, a w tym kwartale miejscem docelowym dla korekty mogą być okolice 1,17-1,16. Jeśli doszłoby do cofnięcia kursu EUR/USD, to możliwe byłoby także wyraźne umocnienie USD do PLN. Złotemu nie sprzyjają ostatnie interwencje NBP oraz możliwość obniżki stóp procentowych w tym kwartale. Stąd też, przy zwrocie na EUR/USD, możliwy byłby wzrost USD/PLN w stronę 3,90.

Ewentualne korekcyjne umocnienie USD na szerokim rynku byłoby dobrym testem dla surowców czy rynków akcji, ponieważ z reguły słabszy dolar im pomaga, a przy mocniejszym USD surowce i akcje tanieją. Jeśli jednak tym razem rynki te byłyby odporne na umocnienie dolara, to mogłoby to wskazywać na ich bardzo dużą siłę.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 sty 2021 11:54

Euforia i korekta na rynku kryptowalut

24 gru 2020 11:48

Zwycięzcy i przegrani 2020 r.

23 gru 2020 11:29

Surowce z szansą na dalsze wzrosty?

22 gru 2020 11:56

Coraz mniej gotówki dostępnej do zakupu akcji. Krótkoterminowy sygnał sprzedaży?

21 gru 2020 11:19

Wstrząs na rynkach w świątecznym tygodniu

18 gru 2020 16:21

Przed nami świąteczny tydzień

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.