Rollercoaster na rynku kryptowalut

20.05.2021 10:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wczoraj, 19.05.2021 r. byliśmy świadkami historii. Takich rzeczy rynek jeszcze nie widział, aby w dwa tygodnie kapitalizacja wszystkich walut wirtualnych spadła z 2,5 bln USD do 1,5 bln USD. Prawdopodobnie żaden z tak dużych rynków nie odnotował tak potężnego tąpnięcia.

Powiedzieć, że wczoraj spekulanci na rynku kryptowalu mieli huśtawkę emocji, to tak jakby nic nie powiedzieć. Tak potężnych spadków w tak krótkim czasie, pociągających za sobą tak duże pieniądze, nie obserwowaliśmy jeszcze nigdy w historii. Kurs BTC/USD w pewnym momencie załamał się poniżej 30 tys. USD, gdzie jeszcze miesiąc temu ustanawiał nowe rekordy przy poziomie 64 tys. USD wraz z debiutem Coinbase. Tym samym największa kryptowaluta straciła na wartości 53 proc. w kilka tygodni. Stanowi to jedną z większych korekt nawet w porównaniu do cyklu wzrostowego z 2013 r. oraz z 2017 r. Niemniej jednak BTC zaczął bardzo szybko zawracać i obecnie notowany jest już 10 tys. USD powyżej wczorajszego dołka na poziomie ponad 40 tys. USD za sztukę. Zmienność pozostaje zatem bardzo duża i warto o tym pamiętać. Natomiast pojawiły się informacje, że duże fundusze inwestycyjne skorzystały na wczorajszej panice i zaczęły kupować BTC w rejonie 35 tys. USD. Zatem być może dołek jest już za nami.

Jeszcze większe spadki, niż na BTC, pojawiły się na rynku ETH i LTC. Kurs ETH/USD spadł do najniższego poziomu od końca marca. Spadek zakończył się w rejonie 1900 USD, gdzie jeszcze dwa tygodnie temu ETH wyznaczał nowy szczyt w rejonie 4400 USD. Zaś kurs LTC/USD spadł od swojego wierzchołka o 65 proc., czyli z rejonu 400 USD do 130 USD.

Na pierwszy rzut oka skala spadków wydaje się być przerażająca, ale z drugiej strony, po kilkuset procentowych wcześniejszych wzrostach warto spojrzeć na wykresy w skali logarytmicznej. Tam sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a wczorajsze spadki prezentują się nawet jako niewielkie korekty w wielkich trendach. Czym rynek znajduje się wyżej, tym i skala i wielkość spadków robi coraz to większe wrażenie.

Natomiast otwartym pozostaje pytanie czy wczorajsze wydarzenia będą w stanie zawrócić cały trend?


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 May 2021 12:56

Funt jedną z silniejszych walut. Bitcoin na spadkowej fali

18 May 2021 11:53

Optymizm powrócił. DAX z nowym rekordem. Dolar słabnie

17 May 2021 13:01

Złoto błyszczy, bitcoin tonie

14 May 2021 16:01

Kryptopanika?

14 May 2021 12:25

Ropa z największym spadkiem od początku kwietnia

13 May 2021 11:49

Giełdy świecą na czerwono

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.