Dość szerokie osłabienie dolara amerykańskiego zdaje się pomagać funtowi brytyjskiemu piąć się w górę. Na rynku kryptowalut trwa panika, a bitcoin otrzymał kolejny poważny cios.
We wtorek funt brytyjski w relacji z dolarem dotarł do najwyższej wartości od kwietnia 2018 r., a obecnie znajduje się tuż poniżej 1,4200.
Mocne podstawy funta
Dane makroekonomiczne pokazały, że inflacja w Wielkiej Brytanii podskoczyła w kwietniu do 1,5 proc., czyli najwyższego poziomu od marca 2020 r. i znalazła się nieco powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 1,4 proc. Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii mogą dalej rosnąć w nadchodzących miesiącach ze względu na wzrost regulowanych cen za energię dla gospodarstw domowych, wyższe globalne ceny ropy naftowej i efekt bazy, kiedy kraj był pod ścisłą blokadą ze względu na zakażenia koronawirusem.
Bank Anglii oczekuje, że inflacja w Wielkiej Brytanii przekroczy w tym roku poziom 2 proc, po czym spadnie do celu w połowie 2023 r. Raport o zatrudnieniu w I kw. br. sugeruje, że brytyjski rynek pracy był w ostatnich miesiącach zasadniczo stabilny, z pewnymi oznakami ożywienia.
Rentowność brytyjskich 10-letnich obligacji rządowych odbiła się od 0,9 proc., i znajduje się wokół najwyższego poziomu od czerwca 2019 r. Może na to rzutować perspektywa szybkiego ożywienia gospodarczego i rosnąca presja inflacyjna.
Wielka Brytania w poniedziałek zniosła kolejne pandemiczne restrykcje, ale premier Boris Johnson ostrzegł, że rozprzestrzenianie się nowego wariantu COVID-19 może zagrozić dalszemu poluzowaniu obostrzeń zaplanowanych na 21 czerwca.
Chiński cios w kryptowaluty
Na rynku kryptowalut bitcoin powiększył straty, a spadając poniżej 40 tys. USD, był notowany najniżej od 8 lutego. Mogła się do tego przyczynić decyzja wydane przez władze Chin, by instytucje finansowe i firmy płatnicze ostrzegły inwestorów przed spekulacyjnym handlem kryptowalutami.
Cena bitcoina spadła o ok. 40 proc. od rekordowo wysokiego poziomu w połowie kwietnia br., kiedy Tesla zdecydowała się zaakceptować kryptowalutę jako formę płatności i powiedziała, że użyła firmowej gotówki do zakupu cyfrowych aktywów.
Niespełna dwa miesiące po tej decyzji, Tesla zawiesiła jednak sprzedaż pojazdów za bitcoiny, wspominając o szybko rosnącym wykorzystaniu paliw kopalnych do wydobywania kryptowaluty i transakcji.
Decyzja Tesli z 12 maja br. o zawieszeniu zakupów pojazdów przy użyciu BTC spowodowała, że ponad 300 miliardów dolarów zostało zmiecionych z rynku kryptowalut – podało CNBC.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.