Optymizm powrócił. DAX z nowym rekordem. Dolar słabnie

18.05.2021 11:53|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Optymizm powrócił na rynki akcji, a korekta związana z obawami o rosnącą inflację okazała się bardzo krótkotrwała. Kupujący akcje zdają się wierzyć zapowiedziom, że wzrost cen będzie przejściowy, a program skupu aktywów nie będzie szybko ograniczany. Na rynku walutowym warto z kolei odnotować szeroką słabość dolara amerykańskiego. W rezultacie euro po raz pierwszy od 28 lutego umocniło się powyżej poziomu 1,22 USD.

Dziś europejskie rynki akcji zdają się rosnąć. Niemiecki DAX 30 notowany na giełdzie we Frankfurcie osiągnął rekordowy poziom 15 531 pkt, zaś paryski indeks CAC 40 wspiął się na najwyższy poziom od ponad 20 lat. W Stanach Zjednoczonych kontrakty na tamtejsze indeksy giełdowe również notowane są na zielono. Futures na Dow Jones zdaje się zyskiwać niecałe 0,3 proc., na S&P 500 0,35 proc., a na Nasdaq ponad 0,7 proc.
Wydaje się, że do wzrostów przyczynia się zmniejszenie obaw o inflację, a perspektywa silnego ożywienia gospodarczego nadal wspierała ogólny sentyment.

Rosną ceny ropy, OPEC+ szacuje popyt

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej w Indiach i kilku innych azjatyckich krajach optymizm powrócił także na rynek ropy naftowej. Odmiana WTI zyskuje na wartości już trzecią sesję, osiągając 10-tygodniowe maksima. Tym samym cena baryłki WTI oscyluje wokół 67 USD. Wydaje się, że perspektywy wzrostu konsumpcji paliw w USA, Chinach i Unii Europejskiej równoważyły obawy o wpływ pogłębiającego się kryzysu COVID-19 w Indiach oraz o wzrost zakażeń w Singapurze, gdzie odwołano Światowe Forum Ekonomiczne, i na Tajwanie.

OPEC+ rozpoczął w tym miesiącu stopniowe łagodzenie ograniczeń produkcji ropy, pompując dodatkowe 350 tys. baryłek dziennie i twierdząc, że jeszcze w 2021 r. popyt wzrośnie o 5,95 mln baryłek dziennie, do czego przyczyni się szybkie wprowadzenie szczepień przeciwko koronawirusowi na całym świecie. EIA przewiduje również, że popyt na ropę przewyższy podaż, ponieważ gospodarki wychodzą z pandemii. Nie trzeba dodawać, że utrzymanie się wzrostu cen paliw może być kolejnym czynnikiem inflacyjnym w drugiej połowie roku.

Francja i Austria, począwszy od 19 maja, luzują koronawirusowe ograniczenia. Cypr, Grecja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia i Wielka Brytania zaczęły otwierać swoje granice, a inne kraje prawdopodobnie pójdą w ich ślady w czerwcu.

Rok 2022 czasem powrotu do stanu sprzed pandemii?

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zrewidowała w górę swoje prognozy PKB na lata 2021 i 2022, stwierdzając, że do końca 2022 r. gospodarki wszystkich państw członkowskich powinny powrócić do poziomu sprzed kryzysu. Jeśli chodzi o politykę monetarną, relacja z kwietniowego posiedzenia pokazała, że urzędnicy EBC przeprowadzą w czerwcu dokładną ocenę warunków finansowania i perspektyw inflacji, ponieważ wydawali się szczególnie zaniepokojeni umocnieniem euro wobec dolara. Ten ostatni czynnik może być kluczowy, ponieważ wcześniej reakcja EBC na wzrost EUR/USD doprowadziła do spadku z 1,23 w rejon 1,17.

Inwestorzy oczekują dziś na drugi szacunek PKB za pierwszy kwartał, który może pokazać, że gospodarka strefy euro skurczyła się o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 May 2021 13:01

Złoto błyszczy, bitcoin tonie

14 May 2021 16:01

Kryptopanika?

14 May 2021 12:25

Ropa z największym spadkiem od początku kwietnia

13 May 2021 11:49

Giełdy świecą na czerwono

12 May 2021 11:09

Inflacyjny strach na rynkach

11 May 2021 11:28

Rynek czeka na inflację. Indyjska odmiana wirusa zagraża całemu światu

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.