Rezerwa Federalna zdecydowała wczoraj o rozpoczęciu zmniejszania miesięcznego tempa skupu aktywów netto o 10 mld USD w przypadku papierów skarbowych i o 5 mld USD w przypadku agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką. Rynki zareagowały spokojnie, a indeksy giełdowe pobiły rekordy.
Decyzja Fed wydaje się zgodna z oczekiwaniami rynku. Decydenci komentowali, że podobne redukcje awaryjnego wsparcia pandemicznego będą prawdopodobnie odpowiednie w każdym miesiącu, ale są przygotowani do dostosowania tempa zmiany zakupów papierów wartościowych, jeśli będzie to uzasadnione zmianami w perspektywach gospodarczych.
W kwestii cen Fed zauważył, że inflacja jest podwyższona, a nierównowaga popytu i podaży związana z pandemią i ponownym otwarciem gospodarki przyczyniła się do znacznego wzrostu cen w niektórych sektorach. Jednak oczekuje się, że presja ta będzie przejściowa. Jerome Powell, prezes Fed, dodał, że amerykański bank centralny może być cierpliwy w kwestii podwyżek stóp, ale nie zawaha się działać, jeśli inflacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.
Giełdy w USA reagują pozytywnie
Po decyzji Fed trzy główne amerykańskie indeksy giełdowe poszybowały w kierunku rekordów. Mogły się do tego przyczynić także nowe dane gospodarcze. Pokazały one, że zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA zwiększyło się w październiku bardziej, niż oczekiwano.
Nasdaq wzrósł o 1,04 proc., do 15812 pkt, S&P o 0,65 proc., do 4661, a Dow Jones Industrial Average zwyżkował o 0,29 proc., do 36157 pkt.
Niepewność przed decyzją Banku Anglii
Dziś kluczowym wydarzeniem może być decyzja Banku Anglii, który może stać się jednym z pierwszych głównych banków centralnych na świecie decydujących się na podwyżkę stóp procentowych od czasu, gdy pandemia uderzyła w światową gospodarkę na początku 2020 r. Obawy związane z rosnącymi cenami mogą w tym wypadku przeważyć nad ryzykiem związanym ze spowolnieniem globalnego wzrostu, bezprecedensowym kryzysem energetycznym i potencjalnym wzrostem bezrobocia w Wielkiej Brytanii.
Inwestorzy spodziewali się podwyżki stóp procentowych dopiero w grudniu, ale najnowsze prognozy OBR mogą skłonić decydentów do podjęcia działań wcześniej. Organ nadzoru fiskalnego powiedział, że inflacja może wynieść średnio około 4 proc w 2022 r. i potencjalnie osiągnąć 5 proc., co byłoby najwyższym wynikiem od 13 lat. Kilku decydentów, w tym gubernator Andrew Bailey, wydawało się coraz bardziej zaniepokojonych sytuacją inflacyjną i wzywało do podwyższenia kosztów pożyczek. Wciąż jednak trzech urzędników jest postrzeganych jako zdecydowanie gołębich, pozostawiając równowagę sił w rękach Bena Broadbenta i Jona Cunliffe'a, którzy ostatnio nie wypowiadali się publicznie na temat stóp procentowych.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.