Rynek oczekuje, że Rezerwa Federalna przedstawi dziś plany zakończenia skupu obligacji do połowy 2022 r., a decydenci pochylą się też na tym, co zrobić ze inflacyjnym wzrostem, który trwa dłużej, niż oczekiwano.
Amerykańscy bankierzy centralni w protokole posiedzenia z 21-22 września zasygnalizowali, że zmniejszanie miesięcznych zakupów aktywów o wartości 120 mld dolarów zostanie zatwierdzone na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w tym tygodniu. Konsensus zakłada zmniejszenie zakupów o 15 mld dolarów miesięcznie, począwszy od listopada lub grudnia, w tempie, które pozwoliłoby zakończyć program w czerwcu lub lipcu.
Urzędnicy Fed zaczynają dostrzegać ryzyko
Obecnie jednak bardziej istotne może być to, jak Fed zmieni inne części swojego oświadczenia, a w szczególności opis inflacji jako w dużej mierze odzwierciedlającej czynniki przejściowe. Wydaje się, że urzędnicy w Fed nadal w dużej mierze podtrzymują ten pogląd. Przewidują oni, że do 2022 r. zmniejszą się ograniczenia w globalnej podaży, napędzany pandemią popyt na towary wśród amerykańskich konsumentów ostygnie po ogromnych wydatkach na samochody, motocykle i sprzęt AGD, a wystarczająco dużo osób będzie chciało wrócić do pracy, by tempo wzrostu płac i świadczeń również spadło.
W minionych tygodniach urzędnicy Fed dostrzegli jednak ryzyko dla tej perspektywy. Skok cen w tym roku już trwa dłużej, niż oczekiwano, inflacja jest dwukrotnie wyższa niż docelowe 2 proc., a rosnące czynsze, niski poziom zapasów w firmach i duża liczba pracowników wciąż czekających z boku mogą oznaczać, że wysokie tempo wzrostu cen będzie się na razie utrzymywać.
Dolar niezagrożony?
Tym samym rynek zakłada możliwość podwyżki stóp procentowych już w 2022 r., a nie w 2023 r., jak wynikało z projekcji Fed. Dolar amerykański pozostaje relatywnie silny, a kurs EUR/USD znajduje się nad poziomem 1,1500.
Inwestorzy na rynku opcji walutowych z kolei zdają się zabezpieczać przed ewentualnym umocnieniem USD dziś wieczorem. Sentyment może być zatem bardziej prodolarowy i tylko bardzo duże rozczarowanie ze strony Fed i Jerome’a Powella mogłoby to zmienić i potencjalnie osłabić dolara.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.