Emocjonujący tydzień na rynkach finansowych

02.11.2021 10:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Decyzje Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Narodowego Banku Polskiego, a w tle wciąż wysokie ceny ropy naftowej, drożejące towary rolne oraz problemy inflacji bądź stagflacji w światowej gospodarce – temu będziemy się przyglądać w najbliższych dniach.

W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej USA indeks dolara amerykańskiego utrzymywał się we wtorek w pobliżu 94 pkt, czyli pół procent poniżej rocznego maksimum osiągniętego na początku października.

Notowania USD mogą wzmacniać rosnące oczekiwania na wcześniejsze, niż zakładano, podwyżki stóp procentowych w USA. Do podjęcia takiego ruchu mogłyby skłaniać najnowsze dane. Inflacja w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu o 4,4 proc. rok do roku, podczas gdy preferowana przez Fed inflacja bazowa wzrosła o 3,6 proc. rok do roku, podważając „przejściową" narrację Rezerwy Federalnej.

Analitycy wzmocnili prognozy podwyżki stóp procentowych w USA. Goldman Sachs przewiduje pierwszą podwyżkę w lipcu przyszłego roku, a kolejną w listopadzie 2022 r. Obecnie rynki oczekują na wskazówki dotyczące perspektyw polityki monetarnej po zakończeniu posiedzenia FOMC, które odbędzie się 2-3 listopada.

Cena ropy wciąż wysoko

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły we wtorek do 85 dolarów za baryłkę, gdy stało się jasne, że w ub. miesiącu OPEC nie osiągnął celów produkcyjnych. Produkcja ropy w OPEC wzrosła w październiku o 190 tys. baryłek dziennie, nie osiągając poziomu 254 tys. baryłek, na który zezwala porozumienie w sprawie dostaw. Stało się tak, ponieważ wyższa produkcja Arabii Saudyjskiej i Iraku nie zrównoważyła niezamierzonych przestojów afrykańskich producentów: Nigerii, Libii, Konga, Gwinei Równikowej i Gabonu – wynika z ankiety Reutersa.

Przed zaplanowanym na 4 listopada spotkaniem producentów ropy oczekuje się, że OPEC+ utrzyma w grudniu planowany wzrost produkcji o 400 tys. baryłek dziennie, mimo że najwięksi konsumenci, w tym USA, wzywają do zwiększenia produkcji.

Raporty API i EIA o zapasach ropy w USA mają zostać opublikowane odpowiednio we wtorek i środę.

Bitcoin i stablecoiny

Bitcoin na początku listopada kosztuje blisko 60 tys. dolarów. Nieco wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena wydała oświadczenia w sprawie regulacji stablecoinów, cyfrowych aktywów powiązanych z tradycyjnymi walutami szeroko wykorzystywanymi do handlu aktywami kryptowalutowymi. Grupa robocza prezydenta USA ds. rynków finansowych wezwała w poniedziałek Kongres do uregulowania emitentów stablecoinów, a agencje finansowe do oceny, czy rosnące wykorzystanie takich aktywów cyfrowych w systemie płatniczym kraju stanowi ryzyko systemowe.

Regulatorzy przyznali jednak, że stablecoiny mogą wspierać szybsze i bardziej wydajne opcje płatności.

W październiku notowania bitcoina wzrosły o ok. 40 proc., co analitycy przypisują obawom związanym z inflacją, rosnącej jasności regulacyjnej i uruchomieniu pierwszego amerykańskiego funduszu giełdowego opartego na kontraktach terminowych na bitcoina.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 Oct 2021 16:41

Potężny wzrost inflacji. Jak reagują rynki?

29 Oct 2021 10:43

Long squeeze na dolarze coraz bliżej?

28 Oct 2021 10:48

Oczekiwania względem banków centralnych

27 Oct 2021 9:50

Inwestorzy czekają na podwyżki stóp, ale banki zwlekają

26 Oct 2021 9:18

Wall Street bije kolejne rekordy

25 Oct 2021 10:19

Ropa WTI najdroższa od siedmiu lat

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.