Dolar amerykański próbuje stabilizować się po wczorajszej przecenie, gdy stracił około 0,5 proc. w stosunku do głównych walut podczas poprzedniej sesji w związku ze słabymi danymi dotyczącymi PKB w USA.
Gospodarka USA rozwijała się w najwolniejszym tempie od ponad roku, co wzmocniło spekulacje, że inne banki centralne mogą podnosić stopy procentowe szybciej niż Rezerwa Federalna. Tymczasem euro gwałtownie zyskało w czwartek w stosunku do dolara po tym, jak Christine Lagarde nie zdołała przekonać rynków, że Europejski Bank Centralny pozostanie gołębi w obliczu podwyższonego poziomu inflacji. Zdaniem uczestników rynku stopy procentowej, EBC może podnieść koszt kredytu o 20 punktów bazowych w październiku 2022 r., gdzie wcześniejsza wycena zakładała podwyżkę w grudniu 2022 r. Co więcej, długoterminowe oczekiwania inflacyjne znalazły się powyżej 2 proc., co pokazuje, że rynek nie wierzy w przejściowość wzrostu cen, do czego banki centralne próbują przekonywać nas od dłuższego czasu.
Inwestorzy oczekują teraz na posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Może pozwolić ono ocenić kierunek polityki monetarnej, jako że Fed balansuje na granicy spowolnienia wzrostu gospodarczego i wzrostu inflacji, czyli przejścia do stagflacji. Może na to również wskazywać odwrócenie krzywej rentowności na długim końcu, gdzie oprocentowanie 20-letnich obligacji USA było po raz pierwszy wyższe niż obligacji 30-letnich.
Czym jest long squeeze?
Na rynkach często można usłyszeć o zjawisku short squeeze. Oznacza ono „wyrzucanie” uczestników rynku z pozycji krótkich, a więc takich, które obstawiały spadek wartości danego rynku bazowego. Przeciwieństwem tego zjawiska jest long squeeze, czyli szybkie zamykanie pozycji, które zostały otwarte pod wzrost wartości danego aktywa bazowego.
Jeśli spojrzymy na pozycjonowanie na kontraktach terminowych na dolara amerykańskiego, to możemy dostrzec, że według danych CFTC inwestorzy niekomercyjni (spekulanci) posiadają najwięcej pozycji długich od października 2019 r. Mogą być to pozycje z dźwignią finansową, do utrzymywania których potrzebne jest uzupełnianie depozytu zabezpieczającego. Jeśli wartość dolara w relacji do innych walut spadłaby, a inwestorzy nie mieliby środków na uzupełnienie depozytów, to właśnie wtedy może pojawić się tzw. long squeeze, a wiara w mocnego USD mogłaby ulec załamaniu.
Być może po decyzji Fed na początku listopada wszystko stanie się jaśniejsze, kto ma rację w kontekście potencjalnej siły USD.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.