Inwestorzy czekają na podwyżki stóp, ale banki zwlekają

27.10.2021 09:50|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W piątek spotkają się przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, aby omówić sytuację w gospodarce i ewentualnie reagować na nadchodzące w niej zmiany. Inwestorzy zdają się oczekiwać, że EBC nie planuje zmian podwyżek stóp procentowych.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Banku dotyczące inflacji mogą wskazywać na stanowisko, że inflacja mogłaby pozostawać w przyszłości poniżej 2 proc., a więc poniżej celu Europejskiego Banku Centralnego.

28 października przyniesie również decyzję Banku Japonii w sprawie stóp procentowych oraz programu wsparcia gospodarki w czasie epidemii COVID-19. Zdaniem rynku Bank Japonii prawdopodobnie nie zmieni polityki na najbliższym posiedzeniu pomimo doniesień, że jego członkowie dyskutowali o stopniowym wycofywaniu programu kredytowego związanego z COVID-19.

Fed ograniczy skup, ale nie tknie stóp?

W Stanach Zjednoczonych Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, ogłosił w zeszłym tygodniu gotowość Fed do rozpoczęcia ograniczania zakupów obligacji, ale podtrzymał opinię, że podwyżka stóp jest przedwczesna, gdyż zatrudnienie pozostaje na niskim poziomie. Zdaje się zatem, że rynek stopy procentowej może przedwcześnie oczekiwać cyklu zacieśniania polityki monetarnej na świecie.

Bank Rezerw Australii chce się wstrzymać do 2024 r.

Podobna sytuacja może mieć miejsce także w Australii oraz w Polsce, gdzie po dzisiejszym odczycie inflacji na antypodach kontrakty terminowe na stopę procentową wskazały, że traderzy wycenili trzy podwyżki stóp procentowych przez Reserve Bank of Australia do końca 2022 r., mimo że bank centralny nie widzi możliwości podwyżki przed 2024 r. – podał Bloomberg.

W Polsce z kolei rynek stopy procentowej może wskazywać na wzrost 3-miesięcznego WIBORU blisko poziomu 2,5 proc., już za trzy kwartały. Obecny poziom to 0,71 proc., co oznacza wycenę przynajmniej 3 podwyżek stóp procentowych po 25 punktów bazowych.

Światowa tendencja: są oczekiwania, nie ma decyzji

Na całym świecie inwestorzy mogą prześcigać się w zakładach o to, który za banków centralnych podniesie stopy procentowe oraz jak gwałtowne to podwyżki będą. Warto jednak mieć na uwadze, że wybujałe oczekiwania mają następnie przestrzeń do ewentualnych rozczarowań. Banki centralne mogą bowiem dłużej zwlekać z podwyżkami, a ich skala może być niższa od oczekiwań. To z kolei może mieć istotne znaczenie dla wycen poszczególnych walut, których podwyżki mogą dotyczyć, rynku akcji, obligacji jak i również rynku złota.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Oct 2021 9:18

Wall Street bije kolejne rekordy

25 Oct 2021 10:19

Ropa WTI najdroższa od siedmiu lat

22 Oct 2021 16:31

Koniec tygodnia z nowymi rekordami w USA

22 Oct 2021 10:34

Rotacja na rynku surowców

21 Oct 2021 9:35

Złoto, srebro, bitcoin – ochrona przed inflacją?

20 Oct 2021 9:41

Ćwierć miliona złotych za jednego bitcoina – to nowy rekord

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.