Kończący się tydzień zdaje się przynosić nowe rekordy na amerykańskiej giełdzie, gdzie indeksy Dow Jones czy S&P 500 ustanawiają rekordy, a technologiczny Nasdaq zostaje się obecnie pozostawać w tyle, choć w skali tygodnia osiągnął największy wzrost.
Patrząc na tygodniowe stopy zwrotu, kontrakty na Nasdaq 100 zdają się rosnąć o ponad 2 proc., przy wzroście S&P 500 o 1,82 proc. oraz zwyżce Dow Jones Industrial Average o nieco ponad 1,1 proc. Jednak to indeks rosnący w tydzień najmniej, ponieważ zaliczył wcześniej najmniejszą korektą, osiągnął rekord wszech czasów na poziomie 35 670 pkt, a następnie S&P 500 wzrósł do 4552 pkt, Nasdaq zaś pozostał bez rekordu.
Wydaje się, że główną przyczyną słabości indeksu Nasdaq są wyniki spółki Intel. Akcje Intela spadły o około 12 proc., gdy firma podała, że sprzedaż jest słabsza niż oczekiwano, ponieważ na dostawy komputerów wpłynęły niedobory komponentów. Mimo to 84 proc. spółek, które do tej pory podały wyniki za III kwartał, zaskoczyło na plus – podaje Refinitiv. W skali tygodnia trzy główne indeksy giełdowe są na dobrej drodze, by zanotować trzeci z rzędu tydzień wzrostów po wcześniejszych korektach.
Tydzień złota i srebra
Spoglądając na tygodniowe stopy zwrotów, z popularnych rynków to srebro zdaje się wychodzić na prowadzenie. W tym czasie cena wzrosła o prawie 6 proc., do ponad 24,6 USD za uncję. Złoto zwyżkowało o nieco ponad 2,2 proc., przebijając poziom 1800 USD. Dalej uplasowały się kontrakty na ropę naftową WTI, zwyżkując do niecałe 1,5 proc. w skali tygodnia, a cena może zamknąć się w rejonie 83,5 USD. Z kolei gaz naturalny wydaje się w tym tygodniu spadać o 1,5 proc., wraz z miedzią, która zdaje się tracić ponad 3,6 proc. Może to wskazywać na pewne przetasowanie na rynku surowców i przepływ środków z rynków o bardzo szybkich i dużych trendach do rynków, gdzie te trendy zdawały się nie występować.
Dane makroekonomiczne rozczarowały
Indeks PMI dla przemysłu Stanów Zjednoczonych spadł do 59,2 pkt w październiku 2021 r. z 60,7 we wrześniu, jak wynika ze wstępnych szacunków. Odczyt wskazał na trzeci z rzędu miesiąc spowolnienia aktywności w fabrykach po rekordowym wzroście w lipcu. Odzwierciedlał on słabszą ekspansję produkcji i umiarkowany wzrost zamówień. Produkcja w USA rosła w najwolniejszym tempie od lipca 2020 r., ponieważ produkcję nadal hamowały problemy z dostawami i niedobory komponentów. W październiku odnotowano rekordowe wydłużenie terminów dostaw. Te problemy i utrzymujący się wzrost sprzedaży skłoniły firmy do dalszego zwiększania aktywności zakupowej i tworzenia zapasów. Jednocześnie braki materiałowe w połączeniu z problemami logistycznymi i wyższymi cenami towarów przyczyniły się do dalszego wzrostu średnich kosztów nakładów, które po raz kolejny osiągnęły rekordowy poziom.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.