Ropa WTI najdroższa od siedmiu lat

25.10.2021 10:19|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tylko od początku 2021 r. cena baryłki ropy WTI wzrosła o około 111 proc., co może być największą podwyżką wśród popularnych surowców energetycznych. Nawet gaz naturalny, o którym ostatnio też często się mówi w tym kontekście, podrożał mniej, bo o 91 proc. (kontrakt notowany w USA). Co więcej, ropa nadal wydaje się drożeć.

Dziś o poranku ropa WTI kontynuowała zwyżkę i przekroczyła poziom 84 USD za baryłkę, co jest nowym 7-letnim rekordem. Globalna podaż pozostaje ograniczona przy rosnącym popycie, gdy kraje stopniowo wychodzą z pandemii COVID-19. I ten splot zdarzeń zdaje się powodować podwyżki cen.

Cenowy rajd ropy nastąpił pomimo spadku cen węgla, co początkowo spowodowało przestawienie się producentów energii z węgla na ropę i poprawiło też nastroje po pandemicznym zastoju, ponieważ pojawiły się oczekiwania wzrostu cen ropy.

Tymczasem obecnie amerykańskie firmy energetyczne po raz pierwszy od siedmiu tygodni zredukowały liczbę platform wiertniczych, jak podał Baker Hughes w raporcie opublikowanym w piątek. Z kolei zdaniem Arabii Saudyjskiej OPEC+ powinien utrzymać swoje ostrożne podejście do zarządzania globalnymi dostawami ropy naftowej, biorąc pod uwagę zagrożenie dla popytu, jakie wciąż stanowi pandemia, podał Bloomberg.

Złoto blisko 1800 USD

Wzrost cen ropy naftowej i innych surowców energetycznych może wywierać kluczowy wpływ na światową inflację. Złoto z kolei, często uznawane za zabezpieczenie przed inflacją, na początku tygodnia zdaje się drożeć do poziomu 1800 USD za uncję. Rosnąca presja wysokiej inflacji i słabego dolara mogą przeważać nad obawami o wzrost rentowności.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ogłosił, że Fed jest gotowy do rozpoczęcia ograniczania zakupów obligacji, ale utrzymuje, że podwyżka stóp procentowych jest przedwczesna, ponieważ bezrobocie pozostaje na wysokim poziomie. Przyznał on jednak, że inflacja jest znacznie powyżej celu i może wzrosnąć w przyszłym roku, co może skłaniać inwestorów do zabezpieczania się przed tym zjawiskiem zakupami złota.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 paź 2021 16:31

Koniec tygodnia z nowymi rekordami w USA

22 paź 2021 10:34

Rotacja na rynku surowców

21 paź 2021 9:35

Złoto, srebro, bitcoin – ochrona przed inflacją?

20 paź 2021 9:41

Ćwierć miliona złotych za jednego bitcoina – to nowy rekord

19 paź 2021 10:51

Czy dolar straci grunt pod nogami?

18 paź 2021 10:15

Spowolnienie w Chinach przestrogą dla całego świata

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.