Temat inflacji pojawia się na rynkach już od dłuższego czasu, ale teraz dodatkowo za sprawą efektu bazy przyciąga jeszcze więcej uwagi — zwłaszcza w strefie euro, gdzie na przykład w Niemczech bite są kolejne rekordy w dynamice wzrostu cen.
Roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła do 4,1 proc. w październiku 2021 r. z 3,4 proc. we wrześniu, co było odczytem powyżej prognoz rynkowych na poziomie 3,7 proc. - wynika ze wstępnych szacunków. Jest to najwyższy odczyt od lipca 2008 r., jako że strefa walczy z rosnącymi kosztami energii przy utrzymujących się niedoborach dostaw wielu podzespołów i komponentów. Oczekuje się, że inflacja cen energii będzie miała najwyższą roczną stopę w październiku (23,5 proc. w porównaniu do 17,6 proc. we wrześniu). Miesięczny wskaźnik prawdopodobnie wzrósł do 0,8 proc. z 0,5 proc.
Tak wysokie odczyty inflacji zdają się zmieniać nastawienie rynku stopy procentowej i nie jest temu w stanie zapobiec również Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego. Rynek pieniężny w strefie euro zdaje się obecnie wyceniać dwie podwyżki stóp procentowych po 10 punktów bazowych do października 2022 r. Zdaniem rynku w ciągu roku jest zatem szansa na 20 punktów wzrostu stóp procentowych. Z kolei długoterminowe oczekiwania inflacyjne zdają się wskazywać na to, że inflacja w strefie euro będzie jednak przez dłuższy czas znajdować się powyżej 2 proc.
Na Wall Street rozczarowanie
Oprócz gorącego tematu inflacji warto również spojrzeć na gorący sezon wyników w Stanach Zjednoczonych. Zarówno S&P 500, jak i Nasdaq zdają się korygować wcześniejsze wzrosty, po tym, jak Apple i Amazon opublikowały rozczarowujące wyniki po zamknięciu sesji dnia poprzedniego. Akcje Apple spadły o ponad 3 proc. w związku z ograniczeniami w dostawach, podczas gdy akcje Amazon spadły o 4 proc. po tym, jak spółka podała EPS poniżej oczekiwań i przedstawiła słabe prognozy na czwarty kwartał. Niższe niż oczekiwano przychody pociągnęły akcje Starbucksa o 4 proc. w dół. Tymczasem akcje Chevronu i Colgate-Palmolive wzrosły po tym, jak przewyższyły oczekiwania analityków. Spółka energetyczna zanotowała wyższe od oczekiwań zyski i przychody, podczas gdy zyski producenta produktów konsumenckich zostały ograniczone przez prognozę utrzymania się wysokich kosztów. Październik 2021 r. i tak jednak przejdzie do historii rekordów na Wall Street, gdzie S&P 500 było notowane w rejonie 4600 pkt., Nasdaq 100 przy 15800, a Dow Jones w rejonie 35800 pkt.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.