Wyniki finansowe Nvidii ponownie przekroczyły nawet najbardziej optymistyczne prognozy. Mimo to cena akcji w handlu pozasesyjnym spadła nawet o 8 proc. Po otwarciu notowań na niemieckim rynku spadek zmniejszył się do 3 proc. Wydaje się, że bardzo wysokie oczekiwania inwestorów potwierdziły giełdowe powiedzenie: „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Niezależnie od tego, jak dobre wyniki i prognozy firma by przedstawiła, rynek mógłby zareagować przeceną. Dlatego przyjrzyjmy się co stoi za spadkiem akcji Nvidii?
Spis treści:
Co się stało na rynkach?
Spadek akcji kluczowego gracza na rynku technologii AI spowodował ponad 1-procentowe obniżenie kontraktów na indeks Nasdaq 100 oraz przecenę większości dużych spółek technologicznych.
Źródło: Conotoxia MT5, NVIDIA, Daily
W II kw. 2024 r. firma odnotowała rekordowe przychody w wysokości 30 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 122 proc. r/r. Zysk netto wzrósł o 168 proc. r/r, co przełożyło się na marżę zysku netto na poziomie aż 55 proc. Największy wzrost sprzedaży pochodził z segmentu centrów danych, napędzanego zapotrzebowaniem na platformę Hopper GPU wykorzystywaną w aplikacjach AI. Firma planuje wprowadzenie nowej architektury Blackwell w IV kw. br. co mogło zaniepokoić rynki, liczące na wcześniejsze wdrożenie.
Czy Nvidia jest przewartościowana?
Z punktu widzenia fundamentów obecna cena akcji zakłada średnioroczną poprawę wyników finansowych na poziomie ok. 40 proc. przez najbliższe 10 lat. Spółka rozwija się zgodnie z tymi założeniami, choć w przyszłości może doświadczyć spowolnienia tempa wzrostu zysków. W oparciu o te założenia obecna wycena spółki wydaje się ani przewartościowana, ani niedowartościowana. Warto podkreślić znaczący wzrost wypłaty zysków akcjonariuszom, szczególnie poprzez program skupu akcji własnych, który został rozszerzony o dodatkowe 50 mld dol., w porównaniu do wcześniejszych 7,4 mld dol. Spółka Conotoxia Ltd. uważa, że obecna przecena rynkowa może być jedynie korektą wcześniejszych oczekiwań, ponieważ Nvidia fundamentalnie nadal prezentuje się solidnie.
Źródło: Analiza własna Conotoxia
Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.