Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA wzrosło w październiku o 531 tys., a stopa bezrobocia spadła o 0,2 punktu procentowego, do 4,6 procent – podało dziś Biuro Statystyki Pracy. Pokaźnie wzrosło zatrudnienie w sektorach rekreacji i hotelarstwa, w usługach profesjonalnych i biznesowych, w produkcji oraz w transporcie i magazynowaniu. W edukacji publicznej zatrudnienie spadło.
Kontrakty terminowe w USA wzrosły, a trzy główne średnie osiągnęły nowe rekordowe poziomy, gdy raport z rynku zaskoczył na plus, bijąc konsensus rynkowy.
Wzrost liczby etatów i podwyżki wynagrodzeń
W październiku gospodarka USA zwiększyła liczbę miejsc pracy o 531 tys., więcej niż oczekiwane 450 tys., presja płacowa zaś pozostała pod kontrolą. Średnia płaca godzinowa wzrosła o 4,9 proc. w październiku w ujęciu rocznym, czyli o tyle, ile zakładał rynek. Ogólnie zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 18,2 mln od dołka w kwietniu 2020 r., ale jest niższe o 4,2 mln od poziomu sprzed pandemii.
Niedobory siły roboczej nadal ciążą, nawet po wygaśnięciu finansowanych przez rząd federalny zasiłków dla bezrobotnych i ponownym otwarciu szkół. Niektórzy inwestorzy uważają, że niedobory te mogą się pogłębić.
Euro przegrywa z dolarem
Tymczasem rynek stopy procentowej zaczął wyceniać możliwość podwyżki stóp procentowych przez Fed o 15 pkt bazowych do czerwca 2022 r., co mogło przełożyć się na mocniejszego dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD w pewnym momencie zbliżył się do 1,1500, co oznacza najniższy poziom od lipca 2020 r.
Tak niska wartość euro w relacji do dolara może być także pochodną rozbieżności w podejściu Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej do stóp procentowych. Pierwszy bank nie ma zamiaru ich podnosić w najbliższym czasie, a Fed taką decyzję może podjąć.
Rekordy na giełdach w USA
Na rynku akcji możemy zaobserwować dalsze rekordy ustanawiane przez amerykańskie indeksy giełdowe. Kontrakt na S&P 500 zdaje się dziś zyskiwać ponad 0,5 proc. i rośnie do 4700 pkt. Podobną skalę zwyżki odnotowywać może Nasdaq 100, gdyż rośnie o 0,49 proc., do 16400 pkt. Z kolei Dow Jones Industrial Average zdaje się przekraczać 36100 pkt. Co ciekawe, w momencie wzrostu indeksów giełdowych wydają się również zyskiwać amerykańskie obligacje skarbowe. Rentowności 10-letnich papierów spadły poniżej 1,5 proc., po raz pierwszy od miesiąca, 30-letnich zaś znalazły się poniżej 1,9 proc., po raz pierwszy od 23 września.
Spadek rentowności amerykańskich obligacji zdaje się również wspierać ceny złota czy srebra. Uncja żółtego metalu powróciła nad 1800 USD, zaś srebra nad 24 USD. Na rynku zdaje się panować sentyment “kupuj wszystko”, co jest zjawiskiem, jakie można pamiętać za czasów wdrażania programów QE, ale nie wydaje się charakterystyczne dla okresu prowadzenia taperingu czy ew. podwyżki stóp procentowych.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.