OPEC redukuje wydobycie — jak kształtują się ceny ropy?

06.09.2022 09:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W poniedziałek, 5 września na spotkaniu OPEC+ zdecydowano o ograniczeniu produkcji ropy naftowej. Choć redukcja wydaje się symboliczna, to jednak pokazuje potencjalną determinację kartelu w byciu elastycznym na zmieniające się warunki popytu.

OPEC i jego sojusznicy, w tym Rosja, zgodzili się na zmniejszenie wydobycia o 100 000 baryłek dziennie od października, co stanowi około 0,1 proc. globalnego popytu. OPEC+ może w ten sposób próbować poradzić sobie z makroekonomicznymi trudnościami i przeciwdziałać potencjalnemu wzrostowi podaży ze strony Iranu. Już wcześniej Arabia Saudyjska podkreślała, że ograniczy produkcję, gdy tylko Iran wraz z wejściem w życie porozumienia nuklearnego, zacznie tłoczyć ropę na światowe rynki po zniesieniu sankcji.

Wydaje się jednak, że inwestorzy uznali decyzję o cięciu produkcji w dużej mierze za symboliczną, biorąc pod uwagę wcześniejsze niepowodzenia niektórych państw członkowskich w realizacji celów produkcyjnych. Arabia Saudyjska powiedziała również na wczorajszym spotkaniu, że OPEC+ jest skłonny podjąć dalsze kroki w celu wsparcia światowego rynku ropy, jeśli będzie to konieczne.

Od początku czerwca ceny ropy naftowej spadły o ponad 25 proc. Powód? Wraz z podwyżkami stóp procentowych może obniżać się wzrost gospodarczy, grożąc recesją lub przynajmniej spowolnieniem gospodarczym i spadkiem popytu. To z kolei może wywierać presję na rynek ropy naftowej. Niemniej redukcja ceny surowca o prawie 30 proc. w kwartał, to dobra wiadomość dla konsumentów, gdyż może to obniżać i tak już wysoką inflację.

Według prognoz agencji EIA globalna konsumpcja ropy naftowej i paliw płynnych w całym 2022 r. wyniesie średnio 99,4 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 2,1 mln b/d w stosunku do 2021 r. EIA zakłada, że globalna konsumpcja ropy naftowej i paliw płynnych wzrośnie o kolejne 2,1 mln b/d w 2023 r. i wyniesie średnio 101,5 mln b/d.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 wrz 2022 16:12

Nestlé i Danone z rekomendacjami kupna od analityków JPMorgan — inwestycja na niepewne czasy?

5 wrz 2022 14:38

Mercado Bitcoin znowu przeprowadza masowe zwolnienia. Konsolidacja BTC i ETH trwa już 1,5 tygodnia.

5 wrz 2022 10:00

EUR/USD najniżej od 20 lat. EBC w centrum uwagi

2 wrz 2022 15:53

Mieszane dane z rynku pracy. EUR/USD powyżej parytetu?

2 wrz 2022 15:03

S&P 500 odnotowuje najniższą wartość P/E od ponad dwóch lat. Czy przed nami kolejne spadki?

2 wrz 2022 14:04

Ethereum Name Service zaraportowało trzeci najlepszy miesiąc w historii — rynek przygotowuje się do Merge?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.