Mercado Bitcoin to brazylijska giełda krypto założona w 2013 r., będąca jednym z liderów rynku w Ameryce Łacińskiej. W szczytowym momencie była wyceniana na 2,1 mld dolarów i została okrzyknięta pierwszym “jednorożcem” (startupem wartym więcej niż 1 mld dolarów) krypto w Brazylii. Teraz wydaje się borykać z poważnymi problemami finansowymi i przeprowadza drugą turę masowych zwolnień, spowodowanych ciężką sytuacją na rynku.
Giełda należy do spółki 2TM, która posiada szereg firm związanych z blockchainem np. Bitrust, CriptoLoja i Blockchain Academy. Firmy tworzą swoisty ekosystem platform informacyjnych, giełd i narzędzi edukacyjnych.
Według Bitcoin Portal też należącego do 2TM, firma pozbawiła pracy 15 proc. pracowników z powodu “problemów gospodarczych”. Może to być zwłaszcza spowodowane słabą kondycją sektora fintech. W oświadczeniu pada też stwierdzenie, że “środowisko konkurencyjne nadal się pogarsza” i “jest niesprawiedliwe bez zatwierdzenia ram prawnych dla aktywów cyfrowych”.
Ostatnie zwolnienia w 2TM miały miejsce w czerwcu, kiedy zwolniono 12 proc. pracowników spośród 750 zatrudnionych (90 osób), powołując się na podobne powody – ”zmiany w perspektywach systemu finansowego”.
Dodatkowo 2TM podało w oświadczeniu, że „obecny scenariusz wymaga działań, które wykraczają poza redukcję kosztów operacyjnych i sprawia, że konieczne staje się również zwolnienie części pracowników”.
Problemy giełd mogą być spowodowane znacznym spadkiem cen kryptowalut, przez co doświadczają one dużego spadku zainteresowania i tym samym obrotu, zwłaszcza w biedniejszych krajach, w których recesja i wysoka inflacja mogą zagrażać sytuacji finansowej inwestorów detalicznych.
Grupa nie jest jedynym podmiotem, który przeprowadza masowe zwolnienia. Inne giełdy w Ameryce Łacińskiej również pozbywają się personelu. Bisto zwolniło 80 pracowników pod koniec maja, a Buenbit prawie 50 proc. wszystkich zatrudnionych. Obecna sytuacja zmusza do tego też tak duże firmy, jak Gemini Trust, Crypto.com czy Robinhood.
Według danych Coingecko Mercado Bitcoin umożliwia handel na 152 kryptowalutach, z których najpopularniejszymi są Bitcoin, Ethereum i ShibaInu. Wolumen w ciągu ostatnich 24 godzin wynosi blisko 870 tys. dolarów.
Konsolidacja się przedłuża
BTC i ETH od 1,5 tygodnia poruszają się w trendzie bocznym, oscylując blisko prawdopodobnych poziomów wsparcia 19500 i 1530 dolarów. Tak długa stabilizacja przy wysokiej zmienności innych rynków, może wskazywać na osiągnięcie tymczasowego balansu pomiędzy bykami i niedźwiedziami, gdzie żadna ze stron nie wykonuje dużych ruchów, które mogą przyczynić się do większych zmian cen.
To raczej dwuznaczny znak, który może świadczyć zarówno o osiągnięciu neutralnego poziomu dla ceny, jak i mówić o potencjalnie nadchodzącym zdecydowanym ruchu tych aktywów, po wybiciu z konsolidacji.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.