S&P 500 odnotowuje najniższą wartość P/E od ponad dwóch lat. Czy przed nami kolejne spadki?

02.09.2022 15:03|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

S&P 500 jest prawdopodobnie najbardziej popularnym indeksem giełdowym, którego wartość odzwierciedla cenę akcji 500 największych spółek notowanych w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie USA cieszy się największą kapitalizacją rynku akcji, która na koniec 2021 r. wynosiła aż 53,4 bilionów dolarów i odpowiadała za ponad połowę wszystkich rynków akcji na świecie.

Popularnym sposobem inwestowania w S&P 500 są fundusze ETF (Exchange-traded Fund). Odzwierciedlają one zachowanie aktywa bazowego, czyli w tym przypadku wspomnianego indeksu. Jednym z najpopularniejszych jest SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY). 

Wydaje się, że 1,5 tygodnia temu SPY wszedł w trend spadkowy. Zakończył tym samym tzw. rajd rynku niedźwiedzia (z ang. bear market rally), który zaczął się w czerwcu. Pierwszymi popularnymi wskaźnikami, które indykowały przerwaniu rajdu, były RSI i MACD. Cena SPY spadła niedługo po wejściu linii sygnalnej RSI w obszar przewartościowania i wyznaczeniu pierwszego spadkowego słupka histogramu MACD. Przedwczoraj histogram MACD wszedł w obszar ujemny. Cena SPY znajduje się poniżej 10, 20, 50 i 100-dniowej średniej kroczącej.

 

Co może wpływać na spadki S&P 500?

Według danych Current Market Valuation wskaźnik P/E (cena akcji / zysk netto na akcję) S&P 500, znalazł się niedawno najniżej od ponad 2 lat. P/E jest uważane za względnie dobrą miarę wyceny i wynosi dla indeksu ok. 20, czyli o 25 proc. więcej niż średnia historyczna wysokości 16.

Jego poziom powyżej średniej wraz z niepokojącymi danymi z gospodarki może wskazywać na ewentualną kontynuację spadków, ale warto zauważyć, że od kilku dekad rynek wydaje się być generalnie “droższy”. 

Może to być spowodowane rosnącym udziałem spółek technologicznych w kapitalizacji S&P 500, których wyceny bazują w dużej mierze na przyszłym wzroście. Ponadto olbrzymie zasoby kapitału w USA w stosunku do PKB mogą sprawiać, że popyt na akcje jest wzmożony, a tym samym mamy wyższe wyceny akcji.

Według raportu Stock Market Briefing: Selected P/E Ratios autorstwa Yardeni Research (agregującej średnie rekomendacje od analityków Wall Street), docelowy prognozowany poziom P/E dla S&P 500 za 52 tygodnie (1 rok) wynosi ok.16,7. Podobną prognozowaną wartość P/E podają inne spółki. Może to wskazywać na przekonanie rynku o kontynuacji spadków w kolejnych miesiącach. 

 

Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 Sep 2022 14:04

Ethereum Name Service zaraportowało trzeci najlepszy miesiąc w historii — rynek przygotowuje się do Merge?

2 Sep 2022 10:07

Najdroższy od 20 lat dolar czeka na NFP

1 Sep 2022 15:47

Rząd nakłada ograniczenia sprzedaży technologii AI do Chin — Nvidia traci 6 proc.

1 Sep 2022 13:40

Wzrost aktywności wielorybów. Kalifornia wprowadza nowe prawo uderzające w stablecoiny

1 Sep 2022 12:00

Pesymistyczne odczyty indeksów PMI

31 Aug 2022 15:42

Liderzy wśród gigantów — akcje miesiąca?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.