Początek września może obfitować w wiele interesujących wydarzeń makroekonomicznych z potencjałem wpływu na rynki finansowe. Do najważniejszych można zaliczyć posiedzenia banków centralnych w strefie euro, Australii i Kanadzie, a także kilka wystąpień przedstawicieli Fed oraz finalne odczyty PKB dla kilku głównych gospodarek świata.
Bieżący tydzień w USA może być stosunkowo spokojny po zeszłotygodniowej publikacji danych z rynku pracy, a w centrum uwagi mogą się znaleźć ISM Services PMI oraz dane dotyczące handlu. Inwestorzy będą mogli również uważnie obserwować wystąpienia kilku urzędników Fed, w tym przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella na 40. dorocznej konferencji monetarnej, która odbędzie się w czwartek w Cato Institute. Dziś jednak rynki w USA są zamknięte z powodu Święta Pracy.
Z wydarzeń dotyczących działań banków centralnych według konsensusu rynkowego oczekuje się, że Bank Kanady może podnieść stopy procentowe o 0,75 pkt proc, po lipcowej podwyżce o 1 pkt proc. Tymczasem w Europie w czwartek Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie polityki monetarnej, a rynki spodziewają się kolejnej podwyżki kosztów pożyczek o co najmniej 50 punktów bazowych, ponieważ strefa euro walczy z bezprecedensowym poziomem inflacji. Wstępne dane pokazały, że w sierpniu dynamika cen wzrosła, bardziej niż oczekiwano, do nowego rekordowego poziomu 9,1 proc., co zwiększyło szanse na dużą podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych.
W istocie kilku urzędników EBC opowiedziało się ostatnio za znaczną podwyżką stóp i ostrzegło, że stopy procentowe muszą pozostać podwyższone przez dłuższy czas, aby ograniczyć wzrost cen.
Inwestorzy będą mogli również uważnie obserwować dostawy rosyjskiego gazu przez Nord Stream. Gazprom poinformował w piątek, że kluczowy rurociąg do Europy nie zostanie ponownie otwarty zgodnie z planem. To mogło doprowadzić do spadku notowań euro poniżej poziomu 0,99 USD, sprawiając, że wspólna waluta była dziś o poranku najtańsza wobec dolara od 20 lat.
Inwestorzy będą mogli również śledzić poniedziałkowe spotkanie OPEC+, na którym spodziewane jest przedstawienie wytycznych dotyczących planu produkcyjnego kartelu od października. Główni producenci prawdopodobnie utrzymają kwoty wydobycia ropy na niezmienionym poziomie, ale Arabia Saudyjska stwierdziła, że kartel może zmniejszyć produkcję, jeśli Iran zawrze porozumienie nuklearne z Zachodem i przywróci eksport.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.