Po godzinie 14:30 pojawił się długo wyczekiwany raport z rynku pracy Stanów Zjednoczonych, pokazując mieszane odczyty. Rynek w pierwszej chwili zdaje się reagować na publikację osłabieniem dolara oraz wzrostem kontraktów na indeksy giełdowe.
Departament Pracy Stanów Zjednoczonych podał, że w sierpniu w sektorach poza rolnictwem przybyło 315 tys. nowych miejsc pracy przy konsensusie rynkowym wynoszącym 300 tys. Był to najmniejszy wzrost liczby nowych etatów w gospodarce USA od kwietnia 2021 r. Dane za lipiec z kolei zrewidowano nieznacznie w dół z 528 do 526 tys. W ubiegłym miesiącu znaczący przyrost miejsc pracy nastąpił w sektorze usług profesjonalnych i biznesowych (68 tys.), czyli m.in. w projektowaniu systemów komputerowych i usług pokrewnych, w opiece zdrowotnej (48 tys.) oraz w handlu detalicznym (44 tys.). Produkcja przemysłowa dodała 22 tys. miejsc pracy, a rekreacja i hotelarstwo 31 tys.
Z raportu BLS wynika, że stopa bezrobocia w USA wzrosła w sierpniu 2022 r. do 3,7 proc., czyli znajduje się najwyżej od lutego. Konsensus rynkowy zakładał stopę bezrobocia na poziomie 3,5 proc. Zdaje się, że to właśnie na wzrost stopy bezrobocia do najwyższego poziomu od marca 2022 r. mógł zareagować rynek. Inwestorzy na rynku stopy procentowej, jak podaje agencja Bloomberg, zmniejszyli zakłady na szybkie podwyżki stóp procentowych przez Fed, co mogło odbić się w notowaniach dolara, złota, indeksów giełdowych czy kryptowalut.
Na amerykańskim rynku pracy nastąpiło spowolnienie wzrostu zarobków godzinowych, do 0,3 proc. w skali miesiąca, z 0,5 proc. w lipcu, co może być właściwym kierunkiem dla Fed, ale płace nadal mogą rosnąć znacznie szybciej, niż chcieliby tego decydenci. Wzrost płac to wciąż możliwa presja inflacyjna, stąd wydaje się, że kolejną istotną publikacją może być właśnie ta dotycząca zmiany poziomu cen, a poznamy ją 13 września.
Po ujawnieniu danych z USA kurs głównej pary EUR/USD zdaje się zwyżkować powyżej poziomu parytetu. Złoto z kolei próbuje zawracać spod poziomu 1700 USD do 1705 USD, a bitcoin oscyluje w rejonie 20300 USD. ETH z kolei utrzymuje się w rejonie 1600 USD przed godziną 15:00 GMT+3.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.