Kryzys energetyczny w Europie pogarsza się z każdym dniem — kolejne rekordowe zyski dla sektora energetycznego?

26.08.2022 16:24|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Brytyjski regulator przemysłu energetycznego podniósł limit rocznych rachunków za prąd, by nadążyć za ciągle rosnącymi kosztami jego pozyskania. Roczna wysokość opłat od 1 października będzie ograniczona do kwoty 3549 funtów. To aż 178-procentowy wzrost limitu od ostatniej zimy i 80-procentowy od obecnego. 

Brytyjski regulator przemysłu energetycznego podniósł limit rocznych rachunków za prąd, by nadążyć za ciągle rosnącymi kosztami jego pozyskania. Roczna wysokość opłat od 1 października będzie ograniczona do kwoty 3549 funtów. To aż 178-procentowy wzrost limitu od ostatniej zimy i 80-procentowy od obecnego. 

Możliwe, że podwyżka limitu ceny w Wielkiej Brytanii będzie miała miejsce w kolejnych kwartałach jeśli popyt nie spotka się z odpowiednio dużą podażą paliw, zwłaszcza gazu. 

 

Według szacunków firmy konsultingowej Auxilione limit ceny prądu w Wielkiej Brytanii może wzrosnąć do zawrotnej kwoty wynoszącej 7272 funtów w kwietniu 2023 r. Natomiast, firma Cornwall Insight szacuje, że za rok w sierpniu poziom ten może dojść do 6616 funtów. 

 

Gaz ziemny jest popularnym źródłem energii w Europie Zachodniej i mimo niedużego udziału w strukturach energetycznych, dla większości państw UE stanowi ważne źródło ciepła zimą oraz pomaga szybko zasilić sieć elektryczną w przypadku spadku produkcji prądu z innych źródeł. Te dwie przyczyny najprawdopodobniej stoją za tak dużymi podwyżkami cen energii elektrycznej, po ograniczeniu przesyłu rosyjskiego gazu. 



Kolejne kwartały rekordowych zysków dla spółek energetycznych?

 

BP i Shell to największe zachodnioeuropejskie spółki petrochemiczne na rynku gazu naturalnego pod względem przychodów. Zajmują odpowiednio 2 i 3 miejsce globalnie i są jednymi z najważniejszych dostawców niebieskiego paliwa dla Europy, zwłaszcza po ograniczeniu jego dostaw ze wschodu.

 

W ostatnim kwartale BP i Shell ogłosiły rekordowe wyniki, odnotowując odpowiednio 67,9 mld (85,9 proc. wzrostu rok do roku) i 100,1 mld dolarów (65,3 proc.wzrostu rok do roku) przychodów. Jednak to nie duży wzrost sprzedaży był największym zaskoczeniem dla inwestorów a zyski netto, które wyniosły dla tych spółek odpowiednio 9,3 mld i 11,5 mld dolarów poprzez znaczne zwiększenie marż.

 

Obecna sytuacja rynkowa może wskazywać na to, że bardzo dobre wyniki utrzymają się w najbliższych miesiącach ze względu na rekordową cenę gazu ziemnego i stabilizację cen ropy po ostatnim spadku. Nawet gdyby szacunki firm konsultingowych sprawdziły się w połowie, będzie to mogło oznaczać rekordową cenę dostaw paliw do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania gospodarstw domowych.

 

BP i Shell, obsługujące znaczną część rynku europejskiego mogą dalej spotykać się z wysokim popytem. Pomimo spodziewanego spadku produkcji na rynku UE i tym samym zapotrzebowania ze strony przemysłu, państwa europejskie nadal muszą zgromadzić dużo gazu, by napełnić swoje rezerwy na nadchodzącą zimę.

 

Ceny indeksów europejskiej energii mają za sobą tydzień najsilniejszych wzrostów od 2 miesięcy. W samych Niemczech ceny prądu wzrosły w ciągu roku o 860 proc. Nawet we Francji (która opiera swoją energetykę w 74 proc. na elektrowniach atomowych), ceny energii osiągnęły roczny wzrost ponad 950 proc., po tym jak zapowiedziano tymczasowe wstrzymanie działania niektórych reaktorów m.in. z powodu prac konserwacyjnych.



Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Aug 2022 13:01

Samsung planuje otworzyć giełdę kryptowalut — czy uda mu się zdominować kolejny sektor? Rynek traci po kilku dniach stabilizacji

25 Aug 2022 16:00

Podsumowanie wyników banków — czy rosnące stopy procentowe rzeczywiście sprzyjają instytucjom finansowym?

25 Aug 2022 14:59

Merge otrzymuje oficjalną datę rozpoczęcia — co należy wiedzieć?

25 Aug 2022 11:31

Protokół EBC oraz Jackson Hole kluczowe dla EUR/USD

24 Aug 2022 14:39

Podsumowanie wyników spółek energetycznych - rekordowe zyski sektora

24 Aug 2022 13:00

Nike, Gucci i inne wielkie marki zarabiają miliony ze sprzedaży NFT mimo spadku zainteresowania

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.