Podsumowanie wyników banków — czy rosnące stopy procentowe rzeczywiście sprzyjają instytucjom finansowym?

25.08.2022 16:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Czołowe banki inwestycyjne i komercyjne są ważnym elementem międzynarodowego systemu finansowego. Odpowiadają za transfery pieniężne, inwestycje, wymianę walut i zabezpieczanie ekspozycji firm, itp.  Banki w środowisku zmian stóp procentowych mogą być narażone na potencjalne ryzyko lub może być to dla nich potencjalna okazja, do poprawy zysków. Ze względu na ilość udzielanych kredytów, na zmianę stóp procentowych najbardziej wydają się reagować wyniki banków komercyjnych. Tymczasem banki inwestycyjne przez obsługę projektów inwestycyjnych i działalność tradingową mogą potencjalnie zyskiwać przy dużych zmianach stóp procentowych.

Jak wypadły banki?

JPMorgan Chase (JPM), Bank of America (BAC) i Goldman Sachs (GS) należą do jednych z największych i najbardziej wpływowych banków na świecie. W drugim kwartale osiągnęły one odpowiednio 31,6 mld, 22,8 mld i 11,9 mld dolarów przychodów. Spośród nich tylko JPM nie zdołał pobić oczekiwań analityków Wall Street jeśli chodzi o wielkość przychodów.

JPM i BAC przez trudną sytuację gospodarczą w Stanach Zjednoczonych spodziewają się niewypłacalności niektórych kredytobiorców. Pierwszy z nich stworzył rezerwy 428 mln USD na pokrycie zagrożonych kredytów.

Dane czołowych banków zdają się wskazywać, że po rekordowym 2021 r., ilość fuzji i przejęć (M&A) oraz IPO znacząco spada. BAC odnotował w II kwartale spadek wolumenu transakcji w bankowości inwestycyjnej po zeszłorocznych historycznych rekordach, który wyniósł aż 47 proc. Jednak wpływ na wielkość przychodów został zamortyzowany przez aż 22 proc. wzrost zysku z tytułu odsetek, najprawdopodobniej spowodowany dynamicznie rosnącymi stopami procentowymi. 

Co więcej, rosnące stopy procentowe ze względu na popularność kredytów o stałej stopie procentowej w USA zdają się nie przekładać tak mocno, jak można by było oczekiwać, na zyski spółek.

Nieodpowiedzialna polityka kredytowa wydaje się mocno uderzać w wyniki sektora, co widać po kursie akcji zwłaszcza JPM i BAC. Spadły one w tym roku już odpowiednio 28,4, 25,3 proc. Dobrze nie nastraja też ogłoszenie wstrzymania buybacków (skupu akcji własnych), co może wskazywać na to, że obecna cena akcji może być uważana przez zarząd za zbyt wysoką.

Swoistym ewenementem wydaje się być Goldman Sachs, który stracił tego roku 13,5 proc. i zaskoczył pozytywnie względem oczekiwań na Wall Street. Historycznie GS był stosunkowo odporny na okresy kryzysu, w których spółka potrafiła wykorzystać wysoką zmienność do zwiększenia przychodów. Mimo to obecna sytuacja na rynku nie jest dla niej prawdopodobnie dobra ze względu na dużą podatność na spadek przychodów pochodzących z transakcji (M&A) i emisji akcji. 

W odróżnieniu od mieszanych i nie najlepszych wyników JPMorgan Chase i Bank of America Goldman zaskoczył rynek znaczącym wzrostem wysoko marżowej sprzedaż papierów wartościowych dla firm (zwłaszcza tych chcących zabezpieczyć się w trudnym makro otoczeniu). Dochód z nich wzrósł skokowo aż o 55 proc., osiągając wysokość 3,61 mld wobec 2,89 mld dolarów, szacowanych przez Wall Street. Przychód ze sprzedaży akcji również wzrósł więcej od szacunków do 2,86 mld wobec prognozowanych 2,67 mld dolarów.

Ostatecznie zyski JPM, BAC i GS wyniosły odpowiednio 8,6 mld (-28 proc. rok do roku), 6,25 mld (-32 proc. rok do roku) i 2,79 mld dolarów (-48 proc. rok do roku). To znaczący spadek, który może burzyć stereotyp mówiący o tym, że otoczenie wysokich stóp procentowych może być dla banków jedynie korzystne.

 

Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 Aug 2022 14:59

Merge otrzymuje oficjalną datę rozpoczęcia — co należy wiedzieć?

25 Aug 2022 11:31

Protokół EBC oraz Jackson Hole kluczowe dla EUR/USD

24 Aug 2022 14:39

Podsumowanie wyników spółek energetycznych - rekordowe zyski sektora

24 Aug 2022 13:00

Nike, Gucci i inne wielkie marki zarabiają miliony ze sprzedaży NFT mimo spadku zainteresowania

24 Aug 2022 9:29

Ropa drożeje, dolar rośnie w siłę

23 Aug 2022 16:51

Podsumowanie wyników detalistów - jak wygląda sytuacja konsumentów?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.