Podsumowanie wyników spółek energetycznych - rekordowe zyski sektora

24.08.2022 14:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bardzo wysokie ceny surowców spowodowane wojną na Ukrainie mogły stanowić dużą okazję dla sektora energetycznego. Spółki paliwowe starały się zaspokoić szybko rosnący popyt spowodowany przerwami i zatrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu i ropy do Europy.

Jak wypadły spółki energetyczne?

Shell Plc (SHELL) i BP Plc (BP) to największe w Europie spółki petrochemiczne, zajmujące się wydobywaniem, przetwarzaniem i sprzedażą ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Kontrolują one niemal wszystkie etapy procesu wydobywczego, przetwórczego i dystrybucyjnego, co może być zaletą przy dużej zmienności na rynku paliw. Spółki w ten sposób są stosunkowo dobrze zabezpieczone przed zmianą dostawców, prowizji partnerów i zmniejszeniem marży.

"Przy niestabilnych rynkach energii i ciągłej potrzebie działań na rzecz walki ze zmianami klimatu, rok 2022 nadal stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla konsumentów, rządów, jak i firm" - powiedział w oświadczeniu CEO Shell Ben van Beurden.

Jednak mimo “niestabilnych rynków energii” spółki energetyczne mogły zyskiwać w nadzwyczajny sposób. Shell odnotował w II kwartale aż 100,1 mld dolarów przychodów, w porównaniu z 84,2 mld w I kwartale. Dla pokazania skali, przychody z I połowy 2022 to więcej niż przychód za cały rok 2021. Natomiast BP odnotowało 67,9 mld dolarów przychodu wobec prognozowanych 60,9 mld. Do tego spektakularnego przebicia oczekiwań, jak wynika z danych firmy, przyczyniły się wysokie wyniki spółki z rafinacji ropy i jej sprzedaży. Przychody Shell i BP wzrosły odpowiednio o 65,3 proc. i 85,9 proc. rok do roku. Inne spółki z sektora takie jak Chevron, Exxon i TotalEnergies też odnotowały gigantyczny wzrost przychodów i zysków.

Zysk na akcję (EPS) wyniósł dla Shell aż 3,08 dolara i był prawie o 10 proc. wyższy od spodziewanego poziomu 2,80 EPS. BP zaskoczyło rynek 2,61 dolarami zysku na akcję (EPS), znacznie przebijając prognozy 0,34 dolarów na akcję (zaskoczenie o 658,5 proc.). Shell i BP zwiększyli swoje zyski netto aż o 109,1 i 215,8 proc. rok do roku.

Nadzwyczajne zyski zostaną  wykorzystane do buybacków. Shell i BP ogłosiły, że w pierwszej połowie roku wydały odpowiednio 8.5 mld i 3,5 mld dolarów na odkupienie akcji. Shell na ten cel planuje przeznaczyć kolejne 6 miliardów, a BP 3,5 mld dolarów. BP dodatkowo postanowiło podwyższyć dywidendę o 10 proc.

Zdaniem serwisu Bloomberg, buybacki są dowodem na to, że wojna na Ukrainie przyniosła dla sektora znaczące zyski. Wysokie ceny paliwa mogą grozić jednak kryzysem kosztowym i  dusić gospodarkę, co udowodniły ostatnie odczyty cen energii i zmian PKB w największych gospodarkach. Cena energii w Niemczech osiąga obecnie rekordowe poziomy ponad 700 euro za MG energii na przyszły rok, a według danych amerykańskiego biura statystycznego, PKB USA w II kwartale po raz kolejny odnotowało ujemny wzrost, tym razem na poziomie -0,9 proc. To może mieć wpływ na następne wyniki paliwowych gigantów.

 

Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 sie 2022 13:00

Nike, Gucci i inne wielkie marki zarabiają miliony ze sprzedaży NFT mimo spadku zainteresowania

24 sie 2022 9:29

Ropa drożeje, dolar rośnie w siłę

23 sie 2022 16:51

Podsumowanie wyników detalistów - jak wygląda sytuacja konsumentów?

23 sie 2022 13:33

Dane zwiastują kolejne krótkoterminowe spadki na rynku krypto?

23 sie 2022 11:36

Euro ponownie poniżej parytetu. Czarne chmury nad europejską gospodarką

23 sie 2022 9:13

Podsumowanie wyników spółek technologicznych — co zwiastują?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.