Według danych Coinmarketcap całkowita kapitalizacja kryptowalut spadła do prawie 1 biliona dolarów, pokazując w ostatnich dniach dużą zmianę sentymentu wśród traderów i inwestorów. Ostatni raz kapitalizacja rynkowa znajdowała się na tym poziomie pod koniec lipca.
Możliwe odwrócenie trendu nie tyczy się tylko kryptowalut. Nasdaq i S&P 500 spadły od lokalnych szczytów z 16 sierpnia odpowiednio o 5,7 proc. i 3,8 proc. To istotna zmiana dla tak dużych indeksów. Oprocentowanie amerykańskich 5-letnich obligacji skarbowych po odnotowaniu lokalnego dołka 1 sierpnia na poziomie 2,55 proc. wzrosło w ostatnich tygodniach do 3,17 proc., w miarę jak wypowiedzi decydentów Fed okazały się bardziej jastrzębie, niż oczekiwano. To są potencjalne oznaki znów pogarszających się perspektyw, których nie należy lekceważyć.
Wykres Crypto Fear & Greed Index może pokazywać spadek sentymentu na rynku krypto i wzrost strachu inwestorów. Jeszcze w zeszłym tygodniu indeks pokazywał odczyt 44, a obecnie jest to 28 pkt.
Mimo częściowego spadku korelacji pomiędzy bitcoinem i S&P 500 nadal zdaje się ona być wysoka. Zwłaszcza, że historycznie rosła ona podczas krachu — ostatni szczyt korelacji został osiągnięty w połowie maja, kiedy oba rynki znajdowały się w dołku.
BTC i ETH mimo znalezienia wsparcia na poziomie odpowiednio 20700 i 25300 dolarów mogą być narażone na kolejne spadki przez pogarszające się dane ekonomiczne i sentyment rynkowy.
Na platformie Conotoxia MT5 na 12:00 GMT+3 jednym z najmocniej spadających tokenów jest EOS, który traci prawie 9 proc. po 7-dniowym wzroście o 48 proc. EOS jest natywnym tokenem sieci EOSIO. W praktyce projekt dostarcza deweloperom blockchain zestawu niezbędnych narzędzi i usług do budowania oraz skalowania zdecentralizowanych aplikacji.
Pierwszy plan projektu ukazał się w 2017 r., a zespół przeprowadził ICO, zabezpieczając ponad 4 miliardy dolarów na inwestycje. Było to jedno z największych wydarzeń crowdfundingowych w historii kryptowalut.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.