Podsumowanie wyników spółek technologicznych — co zwiastują?

23.08.2022 09:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Mamy za sobą zapewne jeden z najgorętszych sezonów kwartalnych wyników w historii, który pokazał, jak spółki zachowują się w szybko zmieniającym się otoczeniu inflacyjnym. Ogólne wnioski zdaje się, że były pozytywne i prawdopodobnie przyczyniły się do powstania rajdu niedźwiedzia na szerokim rynku akcji w towarzystwie gołębich sygnałów FED i niższego odczytu inflacji CPI w USA.

Jak wypadły spółki technologiczne?

Firmy tej kategorii zazwyczaj opierają swoje wysokie wyceny na perspektywie rozwoju i zwiększania zysków. Dlatego analitycy byli zwłaszcza ciekawi, jak zachowają się znane wszystkim marki w trudnym otoczeniu i jaką odpornością się wykażą. 

Alphabet (GOOG) i Meta (META) są gigantami w dziedzinie reklamy, ale charakterystyka ich działalności jest zupełnie inna. Pierwsza (spółka matka Google) zarabia w dużej mierze na pozycjonowaniu stron internetowych, a druga na kampaniach w mediach społecznościowych np. Facebooku czy Instagramie. Wyniki spółek pokazały, że pozycjonowanie zdaje się być bardziej priorytetowe dla klientów i dlatego przychody wraz z zyskami GOOG okazały się bardziej stabilne. Przychody Google wzrosły 12,6 proc. rok do roku, a Mety spadły o niecały 1 proc. Natomiast zyski obniżyły się odpowiednio 13,6 proc. i 35,7 proc.

Microsoft okazał się bardziej odporny na recesję niż zakładano, mimo minięcia się z niektórymi szacunkami analityków Wall Street. Spółka Billa Gates’a odnotowała 51,9 miliardów dolarów przychodów za II kwartał (wzrost 12,4 proc. rok do roku) i zysk netto na poziomie 16,7 mld dolarów (wzrost 1,7 proc. rok do roku). 

Dyrektor finansowy Microsoft Amy Hood, na konferencji wynikowej powiedziała: "nadal oczekujemy dwucyfrowego wzrostu przychodów i zysków operacyjnych w stałej walucie i dolarach amerykańskich". Dodała też, że Microsoft wydłuży okres użytkowania sprzętu serwerowego i sieciowego do sześciu lat z czterech. Firma wykonała podobny ruch w 2020 roku, celem cięcia kosztów. 

Największym problemami spółek technologicznych także produkujących hardware, takich jak Microsoft (produkcja Xbox) poza dużą zmiennością kursów walutowych mogą pozostawać rosnące koszty produkcji i trudny do oszacowania spadek popytu spowodowany recesją.

Jedną ze spółek, która swoimi wynikami mogła zawieść wielu i spowodować duży spadek notowań, był Snapchat. Akcje platformy straciły 39 proc. w ciągu jednej sesji po opublikowaniu wyników. 

Snapchat odnotował spadek przychodów do poziomu 1,11 mld dolarów w porównaniu z oczekiwanymi 1,14 miliardami. Jednak zyski na akcję, do których inwestorzy zdają się przywiązywać największą uwagę, zamiast spaść o 1 cent, obsunęły się dwa razy więcej, o 2 centy na akcji. Stało się to pomimo wzrostu liczby aktywnych dziennych użytkowników — o 3,2 mln więcej niż szacowano.

Snapchat, mimo że staje się coraz mniej popularny w Europie Środkowo-Wschodniej jest nadal często używany w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, ale od dłuższego czasu boryka się on ze stosunkowo sporą fluktuacją przychodów i problemami utrzymania tempa wzrostu przez problemy z monetyzacją aplikacji. Dodatkowo przy coraz większej konkurencji ze strony innych platform jak TikTok, przyszłość spółki może nie wyglądać zbyt różowo.

Większość czołowych spółek technologicznych, mimo widocznego spowolnienia rozwoju może być we względnie dobrej kondycji. Ich przychody zazwyczaj są stabilne, a największym wyzwaniem jest ograniczenie kosztów — stąd też zapowiedzi firm na temat zwolnień i optymalizacji kosztów oraz skupianiu się na najbardziej dochodowych obszarach działalności. Według danych CNBC ok. 50 proc. spółek technologicznych już planuje przeprowadzenie zwolnień, co wydaje się być związane z sytuacją makroekonomiczną. 

 

Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Aug 2022 13:40

Płatności BTC i ETH coraz tańsze. Przed kryptowalutami kolejne spadki?

22 Aug 2022 10:44

Funt i euro podobne do walut gospodarek wschodzących?

19 Aug 2022 16:03

Jackson Hole na horyzoncie

19 Aug 2022 15:42

Bed Bath & Beyond traci ponad 45 proc. przed otwarciem – koniec short squeezu?

19 Aug 2022 13:46

Rynek krypto spada wraz z realizacją zysków

19 Aug 2022 11:09

Inflacja PPI w Niemczech najwyższa w historii. Euro pod presją

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.