Kurs głównej pary walutowej EUR/USD już po raz drugi w ostatnim czasie próbuje wracać powyżej poziomu parytetu 1,0000. Za pierwszym razem wzrost mógł być konsekwencją słabszych danych z USA, a obecnie na rynku mógł pojawić się lepszy sentyment po działaniach Chin.
Jak podała agencja Bloomberg, sentyment do ryzyka mógł poprawić się na globalnych rynkach finansowych po tym, gdy Chiny oznajmiły, że wpompują do gospodarki kolejny 1 bilion juanów (146 miliardów dolarów) w celu wsparcia wzrostu PKB. Chiny tym samym mogą przeciwdziałać zarówno negatywnym skutkom polityki „zero COVID”, jak i przeciwdziałać globalnemu spowolnieniu gospodarczemu. Chiny w efekcie mogą ratować popyt wewnętrzny. Niemniej jednak dziś i jutro wydaje się, że na rynek mogą trafić o wiele ważniejsze informacje niż te z Dalekiego Wschodu.
Dziś o godz. 13:30 zostanie opublikowany protokół ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, z którego inwestorzy będą mogli próbować wyczytać, jaki kurs obierze EBC tej jesieni. Według rynku stopy procentowej koszt kredytu w banku centralnym może wzrosnąć do października o 1 pkt proc., co mogłoby oznaczać dwie podwyżki po 50 pkt bazowych. Wydaje się, że priorytetem EBC może być walka z inflacją, nawet jeśli odbywałoby się to kosztem wzrostu gospodarczego – co może być widoczne w dzisiejszym protokole. Takie podejście mogą również potwierdzać ostatnie wypowiedzi Isabel Schnabel z EBC, wskazując na wysokie ryzyko inflacji i brak jego spadku od ostatniej decyzji banku centralnego. Teoretycznie im większe i szybsze podwyżki stóp procentowych w Europie, tym może być to korzystniejsze dla EUR (gdyby nie kryzys energetyczny).
Z kolei jutro o godz. 16:00 Jerome Powell otworzy sympozjum w Jackson Hole. Rynek zdaje się w tym momencie dyskontować bardziej jastrzębie stanowisko przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Uzasadnieniem tego jest prawdopodobnie rosnąca świadomość, że banki centralne są gotowe do działania w celu jak najszybszego obniżenia inflacji bazowej, nawet kosztem słabości makroekonomicznej. Według rynku stopy procentowej szala dla kolejnej podwyżki kosztu kredytu może przechylać się w stron 75 pkt bazowych (60 proc. prawdopodobieństwa na taki ruch 21 września).
To wszystko może mieć wpływ na kurs głównej pary walutowej EUR/USD zarówno dziś, jak i jutro, a walka o oderwanie się od poziomu parytetu może dopiero się zaczynać.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.