Od początku br. cena bitcoina wzrosła o ponad 60 proc. Aby jednak lepiej zrozumieć dynamikę rynku kryptowalut, warto spojrzeć na to, jak ich notowania kształtowały się w relacji do BTC. Warto też zastanowić się, czy inwestowanie w kryptowaluty może być obecnie, w dobie zwiększonego rynkowego ryzyka, atrakcyjną opcją dla naszego portfela inwestycyjnego?
Jak bardzo kryptowaluty są skorelowane z bitcoinem?
W statystyce korelacja mówi nam, jak bardzo związane są ze sobą dwie zmienne i w jakim stopniu dynamika jednej zmiennej wpływa na drugą. Korelacja na giełdzie to z kolei pojęcie odnoszące się do związku między dwoma lub więcej instrumentami finansowymi notowanymi na rynku kapitałowym, takimi jak akcje, obligacje czy surowce. Korelacja oznacza stopień zależności między tymi instrumentami i mierzy, w jaki sposób ruch ceny jednego instrumentu wpływa na cenę drugiego.
Istnieją dwa rodzaje korelacji: dodatnia i ujemna. Ta pierwsza oznacza, że dwa instrumenty finansowe poruszają się w tym samym kierunku. Innymi słowy, gdy jedna cena rośnie, druga też rośnie, a gdy jedna cena spada, druga również spada. Korelacja ujemna oznacza natomiast, że dwa instrumenty finansowe poruszają się w przeciwnych kierunkach. Gdy jedna rośnie, druga spada i na odwrót.
Według portalu CoinMarketCap bitcoin obecnie stanowi 45,7 proc. kapitalizacji rynku kryptowalut. Zaraz po nim jest ethereum, stanowiąc 19,1 proc. wartości tego rynku. Korelacja bitcoina z indeksem S&P500 (US500) w ciągu ostatniego roku spadła z 0,52 do 0,27. Średnia korelacja dla największych 70 kryptowalut (bez uwzględnienia stablecoinów) spadła z 0,41 do 0,24. Oznacza to, że znacznie spadła zależność kryptowalut od rynku akcji, które były historycznie dość istotnie powiązane. Może to sprawiać, że kryptowaluty stają się aktywami, które coraz lepiej dywersyfikują portfel inwestycyjny.
Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily
Średnia korelacja kryptowalut w stosunku do bitcoina pozostaje stała na poziomie 0,7, co oznacza silne powiązania między nimi. Innymi słowy, znaczna część zmian cen w poszczególnych kryptowalutach jest związana z ruchami cen bitcoina – wzrostami lub spadkami.
Co z ryzykiem na rynku kryptowalut?
Jednym z popularnych sposobów mierzenia ryzyka inwestycji może być wykorzystanie odchylenia standardowego. W przypadku rynku finansowego, odchylenie standardowe może służyć do określenia zmienności cen instrumentów finansowych, w tym akcji. Wysokie odchylenie standardowe oznacza większą zmienność cen i zwiększone ryzyko inwestycyjne, co może wiązać się ze znaczącymi zmianami cen w krótkim czasie. Inwestorzy mogą korzystać z odchylenia standardowego do oceny ryzyka i wyboru strategii inwestycyjnej. Niższe odchylenie standardowe może wskazywać na mniejsze ryzyko inwestycyjne, ale również mniejsze możliwości uzyskania wysokich zysków.
Odchylenie standardowe S&P 500 zmniejszyło się z 22,7 proc. na początku roku do 17 proc. obecnie. W tym samym czasie odchylenie standardowe bitcoina zmniejszyło się nieznacznie – z 63 proc. do 55 proc. Podobnie, odchylenie standardowe pozostałych kryptowalut było średnio wyższe, ale zmniejszyło się z 96 proc. w zeszłym roku do 79 proc. obecnie.
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.