Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 27-31.03.2023

31.03.2023 14:11|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Dane makroekonomiczne z mijającego tygodnia wywołały duże zainteresowanie inwestorów. Wyniki indeksu nastrojów wśród przedsiębiorców z Niemiec oraz odczyt wskaźnika zaufania konsumentów z USA zaskoczyły pozytywnie. Wydaje się, że szczególnie ważne okazały się odczyty inflacyjne. 

Dane makroekonomiczne

Tydzień z danymi makroekonomicznymi rozpoczęliśmy od pozytywnego zaskoczenia wynikami indeksu nastrojów wśród przedsiębiorców z Niemiec, czyli IFO Business Climate. Wyniósł on 93,3 (oczekiwano 91), co jest najwyższym odczytem od maja ub.r. Mogło to napędzić wzrost niemieckiego indeksu DAX (DE40), który od początku tygodnia zyskał 3,3 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Daily

Do kluczowych danych makroekonomicznych z wtorku należy zaliczyć odczyt wskaźnika zaufania konsumentów ze Stanów Zjednoczonych CB consumer Confidence za marzec br. Zaskoczył on pozytywnie wynikiem 104,2 (oczekiwano 101,0). Wygląda na to, że konsumenci są nastawieni na kupowanie mimo obecnej inflacji.

W środę rozpoczęto od odczytu stanu miesięcznego nieruchomości oczekujących na sfinalizowanie transakcji. Dane znów pozytywnie zaskoczyły wzrostem o 0,8 proc. m/m. (oczekiwano spadku o 2,3 proc. m/m.). W tym dniu dowiedzieliśmy się, że zapasy ropy naftowej w USA spadły o prawie 7,5 mln baryłek (oczekiwano wzrostu o 0,1 mln). Mimo to cena tego surowca od początku tygodnia wzrosła o 6 proc. 

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

W czwartek poznaliśmy treść listu gubernatora Banku Anglii do kanclerza skarbu o inflacji. Gubernator wyjaśnia, że inflacja jest na wyższym poziomie od oczekiwań z powodu wzrostu cen usług oraz żywności i dóbr konsumpcyjnych. Zwraca uwagę, że wysoka inflacja jest skutkiem wzrostu globalnych cen energii i innych towarów wymienialnych. Sytuację pogorszyła inwazja Rosji na Ukrainę, co zwiększyło ceny energii i wielu towarów rolno-spożywczych na rynku światowym. Inflacja w Wielkiej Brytanii jest również wynikiem wewnętrznych czynników, takich jak napięcia na rynku pracy, które prowadzą do podwyżek cen, a także rosnących kosztów pracy i innych kosztów związanych z prowadzeniem działalności przez przedsiębiorstwa. 

W tym samym dniu odczyt inflacji CPI z Niemiec był delikatnie powyżej konsensusu analityków, wynosząc wzrost o 0,8 proc. m/m. (oczekiwano 0,7 proc. m/m.). Ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ze Stanów Zjednoczonych była zgodna z oczekiwaniem, wynosząc ok. 200 tys. 

W piątek dwa odczyty dotyczące inflacji mogą wpłynąć na zachowanie rynku w związku z kończącym się tygodniem. Pierwszą z nich jest niższa od oczekiwań inflacja CPI w strefie euro, która wyniosła 6,9 proc. (oczekiwano 7,1 proc.). Ze względu na tzw. efekt bazy, czyli porównywania się do szczytów cenowych z marca zeszłego roku, możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach kontynuacji spadku tempa wzrostu inflacji. Jeszcze dziś poznamy odczyt inflacji PCE ze Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że wzrośnie ona o 0,4 proc. m/m. (poprzednio 0,6 proc. m/m.)

Rynek akcji

Udany tydzień na giełdach w USA, gdzie pozytywnie wyróżniły się: sektor energetyczny (wzrost o 6 proc.), sektor nieruchomości (wzrost o 5,66 proc.) oraz sektor usług komunalnych (wzrost o 5,5 proc.). Wzrosty w sektorze energetycznym wydają się wynikać z wcześniej wspomnianych wzrostów cen ropy naftowej.

Źródło: https://www.sectorspdr.com/sectorspdr/tools/sector-tracker

W mijającym tygodniu akcji Alphabet (Google) spadły o 4,5 proc. Ożywienie na wieści o rozwijającej się sztucznej inteligencji pobudziły natomiast wzrosty na akcjach Intela (Intel), które zyskały ponad 10 proc. w ciągu tygodnia. 

Źródło: https://finviz.com/map.ashx?t=sec&st=w1

Rynek walut i kryptowalut

Osłabienie jena japońskiego wraz z umocnieniem się funta brytyjskiego doprowadziły do tego, że notowania pary walutowej GBP/JPY wzrosły o ponad 3 proc. w ciągu tygodnia. Kurs pary EUR/USD wzrósł o 1,2 proc., co doprowadza do zbliżania się do oporów na poziomie 1,1. Ich przebicie może być potwierdzeniem kontynuacji obecnego trendu wzrostowego.

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Daily

Rynek kryptowalut zdaje się pozostać w niezdecydowaniu. Cena bitcoina waha się już drugi  tydzień między poziomem 27000 USD a 29000 USD. Mimo to ilość pieniądza na rynku kryptowalut mierzona kapitalizacją stablecoinów kolejny raz spadła, tym razem o 2,1 proc. m/m.

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 Mar 2023 13:58

Czy kryzys sektora bankowego ze Stanów Zjednoczonych przeleje się na Japonię?

29 Mar 2023 13:37

Jak podział Alibaba Group może przełożyć się na ceny akcji spółki oraz sytuację na chińskim rynku?

28 Mar 2023 13:55

Szwajcaria traci rolę centrum światowej finansjery? Co to może oznaczać dla rynków finansowych?

27 Mar 2023 12:33

Deutsche Bank i jego problemy. Czy obawy są wyolbrzymione?

23 Mar 2023 14:27

Czy ceny ropy naftowej mogą nadal spadać?

22 Mar 2023 14:09

Co obecnie kieruje rynkiem złota i dlaczego możemy spodziewać się korekty?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.