Najnowszy odczyt Global Financial Centers Index pokazuje spadek oceny Zurychu w rankingu 110 badanych lokalizacji. Szwajcaria wydaje się tracić na znaczeniu jako centrum finansowe w relacji do m.in. Singapuru i Dubaju. Możliwe, że obecne problemy sektora bankowego, związane z przejęciem Credit Suisse przez UBS, wpłyną na spadek konkurencyjności świata zachodniego na rzecz Wschodu. Jaki to może mieć wpływ na sytuację Szwajcarii?
Global Financial Centers Index
Global Financial Centers Index (GFCI) to miarodajna ocena konkurencyjności i siły ośrodków finansowych na całym świecie. Indeks został opracowany przez firmę doradczą Z/Yen Group w 2007 r. i od tamtej pory jest regularnie publikowany co pół roku.
GFCI opiera się na badaniach ankietowych przeprowadzanych wśród przedstawicieli branży finansowej, ekspertów i instytucji finansowych na całym świecie. Ankietowani oceniają różne aspekty środowiska biznesowego w ich miastach, takie jak stabilność polityczna, regulacje finansowe, jakość infrastruktury, dostępność kapitału, rynek pracy, kultura i styl życia.
Indeks obejmuje obecnie ponad 100 miast na całym świecie, a na jego podstawie przygotowywana jest lista najważniejszych ośrodków finansowych. GFCI jest wykorzystywany jako narzędzie do porównywania różnych miast z punktu widzenia atrakcyjności dla branży finansowej, co może pomóc w podejmowaniu decyzji o lokalizacji biznesu lub inwestycji finansowych.
W analizie wykorzystano pięć głównych obszarów konkurencyjności: środowisko biznesowe, kapitał ludzki, infrastrukturę, rozwój sektora finansowego i reputację. Szwajcaria traci na swojej atrakcyjności również jako centrum biznesowe, co pokazuje McKinsey. Badanie sugeruje, że Szwajcaria przegapiła szanse związane z relokacją dużych międzynarodowych firm, takich jak Apple, Amazon, Alibaba, Facebook, Netflix, LinkedIn, Airbnb, Starbucks, Tesla i Uber, a tylko 5 proc. z 250 największych chińskich firm wybrało alpejski kraj na lokalizację swojej europejskiej siedziby. Długoterminowo może mieć to negatywny wpływ na notowania funduszu Ishares Msci Switzerland ETF (EWL).
Źródło: Conotoxia MT5, EWL, Daily
Wielkie korporacje ominą Szwajcarię?
Badanie z 2019 r. „Reinforcing Switzerland's attractiveness to multinationals" skupiało się na atrakcyjności Szwajcarii jako lokalizacji dla międzynarodowych korporacji. Miejsce, tradycyjnie postrzegane jako optymalne dla korporacji zagranicznych, w ostatnich latach wydaje się tracić na znaczeniu w porównaniu z innymi lokalizacjami. Badanie koncentrowało się na przeprowadzeniu wywiadów z ponad 100 dyrektorami zarządzającymi międzynarodowych korporacji, aby zbadać ich opinie na temat atrakcyjności Szwajcarii jako lokalizacji dla ich firm.
Badanie wykazało, że korporacje zagraniczne odgrywają kluczową rolę w szwajcarskiej gospodarce, przyczyniając się do ponad jednej trzeciej szwajcarskiego PKB, 1,3 miliona miejsc pracy i prawie połowy szwajcarskich dochodów z podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto korporacje te zazwyczaj tworzą miejsca pracy w sektorach wysokiej wydajności, co ma istotny wpływ na szwajcarską produktywność.
Mimo wszystko UBS odżywa?
Po przejęciu Credit Suisse przez UBS wydawało się, że sytuacja w europejskim sektorze bankowym uspokoiła się, jednak w tym samym tygodniu pojawiły się doniesienia o rosnącym zagrożeniu niewypłacalnością Deutsche Banku. Mimo to od początku tygodnia akcje UBS zdają się przestawać tracić na wartości.
Źródło: Conotoxia MT5, UBSGroup. Daily
W obliczu rosnących problemów w sektorze bankowym i globalnej inflacji pojawia się pytanie, czy świat zachodni może utracić swoją dominację nad sferą finansjery na rzecz Wschodu. W ostatnich latach gospodarki azjatyckie, w tym Chiny, znacznie się rozwijają, co przyciągnęło uwagę inwestorów z całego świata. Wraz z tym władze Chin i innych krajów azjatyckich podejmują kroki w celu umocnienia swojego wpływu na globalnym rynku finansowym, np. poprzez rozwój infrastruktury finansowej i inwestycje w sektorze technologicznym.
Nadal jest to jednak tylko teoria i wiele zależy od tego, jak zachodnie kraje zareagują na wyzwania związane z inflacją i sektorem bankowym. Właściwe decyzje i działania mogą pomóc w zachowaniu dominacji nad segmentem finansowym.
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.