Czy ceny ropy naftowej mogą nadal spadać?

23.03.2023 14:27|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Cena ropy naftowej spadła od szczytów z marca ubiegłego roku o prawie 50 proc. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wcześniejsze rekordy ceny czarnego surowca mogła być napaść Rosji na Ukrainę. Wydaje się jednak, że widmo globalnego spowolnienia, ustabilizowanie łańcuchów dostaw oraz zwiększenie wydobycia tego surowca doprowadziły do obecnych spadków. Czego możemy spodziewać się w przyszłości na tym rynku?

Raport OPEC

Marcowy raport największego kartelu produkującego ropę, czyli OPEC, wykazał, że mimo oczekiwanej recesji średni popyt na ten surowiec wzrośnie o 2,3 proc. r/r. Ma to być spowodowane zapotrzebowaniem z krajów azjatyckich, głównie Chin (wzrost o 4,75 proc. r/r.), Indii (wzrost o 4,96 proc. r/r.) oraz pozostałych państw Azji kontynentalnej (wzrost o 3,83 proc. r/r.). Stanowić będą one 30 proc. globalnego popytu na ropę naftową. Raport przewiduje, że z każdym kolejnym kwartałem zużycie tego surowca będzie stopniowo rosło. 

Wraz ze wzrostem popytu oczekuje się, że wydobycie ropy także będzie rosło. Przy założeniach OPEC w pierwszej połowie tego roku powinniśmy zauważać delikatne niedobory ropy, ale od III kw. zakłada się, że globalne wydobycie zauważalnie się zwiększy, co doprowadzić może do średniego rocznego niedoboru na poziomie 0,4 mln baryłek dziennie (b/d). Wydaje się, że działania z perspektywy producentów mają sens, gdyż mogą doprowadzić do średnioterminowego spowolnienia spadku cen, bądź nawet ich wzrostów, by zwiększyć zapasy ropy i w drugiej połowie wykorzystać rosnący popyt na swoją korzyść.

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Raport EIA

Short-Term Energy Outlook" (Krótkoterminowe prognozy energetyczne), które są publikowane co miesiąc przez Amerykańską Administrację Informacji Energetycznej (EIA), zawierają zapowiedzi dotyczące produkcji, zużycia i cen energii na rynkach krajowych i międzynarodowych. Wg marcowego raportu oczekuje się, że globalne zużycie paliw płynnych wzrośnie o 1,5 mln baryłek dziennie w 2023 r. i o dodatkowe 1,8 mln b/d w 2024 r., przy czym Chiny napędzą wzrost w 2023 r. Raport sugeruje też, że prognoza zużycia benzyny w USA na lata 2023-2024 została podniesiona o ok. 2% względem poprzednich prognoz. Obecna prognoza ropy naftowej Brent zakłada średnią cenę w 2023 r. na poziomie 77,1, czyli o zaledwie 1 proc. powyżej ceny z ostatniego zamknięcia. Jest to spadek o 1 proc. względem prognozy z lutego. EIA podobnie jak OPEC zakłada, że w pierwszej połowie 2023 r. cena ropy powinna się ustabilizować, by następnie powoli spadać z kwartału na kwartał.

Źródło: EIA, Raport STEO

Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily

Jak decyzja Fedu może wpłynąć na rynek ropy?

Wczorajsza podwyżka stóp procentowych oraz obecne problemy sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych mogą napawać niepokojem i stanowić oznaki kryzysu. Przewodniczący Fed Jerome Powell po ogłoszeniu decyzji powiedział, że inflacja pozostaje daleko powyżej celu długoterminowego banku centralnego. Stawia to bank centralny w szczególnie ciężkiej sytuacji, gdy musi balansować między ciągle wysoką inflacją a widmem pogorszenia się sytuacji w sektorze bankowym. Mimo to ostatnia interwencja ratunku wypłaty depozytów nieobjętych prawnym świadczeniem wypłaty banku SVB jest próbą ratowania innymi środkami obecnej sytuacji sektora bankowego. Zdaje się, że w przypadku kontynuacji serii bankructw sektora bankowego spowolnienie gospodarcze byłoby większe od spodziewanego, co miałoby negatywny wpływ na cenę ropy naftowej w długim terminie.

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Mar 2023 14:09

Co obecnie kieruje rynkiem złota i dlaczego możemy spodziewać się korekty?

21 Mar 2023 15:00

Mayday, Mayday Fed, czyli problemy kolejnego banku ze Stanów Zjednoczonych

20 Mar 2023 13:46

Jaki wpływ na UBS będzie miało przejęcie Credit Suisse?

10 Mar 2023 14:03

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 6-10.03.2023

10 Mar 2023 9:28

Firma badawcza Spruce Point odkrywa ukryte problemy spółki zajmującej się m.in. ściekami

8 Mar 2023 13:55

Dla których gospodarek wskaźniki wyprzedzające koniunkturę się poprawiają i co to oznacza dla rynków finansowych? 

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.