Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 6-10.03.2023

10.03.2023 14:03|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Fed zapowiada, że podniesie stopy procentowe, a jeden z dużych banków z doliny krzemowej ma problemy z płynnością finansową. Gdy wiadomość o tym staje się powszechna, akcje tego banku spadają o 60 proc. w trakcie jednej sesji. Wydaje się, że wywołało to efekt domina dla akcji całego sektora finansów. Czy rzeczywiście inne banki mogą mieć z tego powodu problemy i czego jeszcze dowiedzieliśmy się w trakcie mijającego tygodnia?

Dane makroekonomiczne

Na początku tygodnia zaskoczeniem okazał się poniedziałkowy odczyt wskaźnika nastrojów w sektorze budowlanym z Wielkiej Brytanii. Dane przebiły oczekiwania analityków, wynosząc 54,6 pkt (oczekiwano 49,1 pkt). Jest to pierwszy od dwóch miesięcy odczyt zapowiadający poprawę kondycji tego sektora.

We wtorek kluczowym wydarzeniem było przemówienie prezesa Fed Jerome’a Powella, który powiedział m.in.: Jeśli ogół danych wskazywałby na to, że szybsze zaostrzenie polityki finansowej jest uzasadnione, bylibyśmy gotowi do zwiększenia tempa podwyżek stóp procentowych". Po przemówieniu Powella indeks S&P 500 (US500) zaczął spadać, kończąc tydzień wynikiem minus 3,6 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

Środa przyniosła nam raport prognostyczny odnośnie do zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych (ADP). Dokument stworzony na podstawie listy płac w amerykańskich przedsiębiorstwach dość dobrze zdawał się przewidywać ostateczne odczyty zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Obecny odczyt był lepszy od oczekiwań, wynosząc 242 tys. osób (oczekiwano 200 tys.). Oznaczałoby to, że rynek pracy w USA wciąż silny, co może zachęcać Fed do dalszych podwyżek stóp procentowych.

W czwartek na pierwszy plan zdawała się wysuwać decyzja Banku Japonii ws. stóp procentowych. Nowy prezes tej instytucji nie zdecydował się zmienić ujemnego poziomu stóp procentowych. Japoński indeks Nikkei (JP225) mógł zyskiwać w oczekiwaniu na ogłoszenie decyzji, by następnie wrócić do poziomów z początku tygodnia. 

Źródło: Conotoxia MT5, JP225, Daily

W Niemczech inflacja CPI za luty wyniosła 8,7 proc. i zgodnie z prognozami nie zmieniła się przez trzy kolejne odczyty. 

Ważną informacją dla rynku amerykańskiego może być odczyt zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, gdzie przewidywany jest wzrost o 205 tys. osób.

Rynek akcji

Na sesji czwartkowej dowiedzieliśmy się o problemach banku SVB Financial Group, którego akcje potaniały aż 60 proc. Zdaje się, że spowodowało to spadki całego sektora finansowego w Stanach Zjednoczonych. Zakończył on tydzień wynikiem ponad minus 5 proc., co można było zobaczyć na notowaniach funduszu Financial Select Sector SPDR Fund (XLF).

Źródło: Conotoxia MT5, XLF, Daily

Źródło: https://www.sectorspdr.com/sectorspdr/tools/sector-tracker

Wśród spółek, których akcje najbardziej spadły w tym tygodniu, wymienia się wspomniany już bank SVB Financial Group, którego akcje potaniały o ponad 60 proc. Akcje producenta samochodów elektrycznych Tesli spadły o prawie 10 proc. Wśród nielicznych spółek, których akcje wzrosły, są: Apple – wzrost o 3,2 proc., Meta (Facebook) – wzrost o 4,1 proc. oraz General Electric (GE) – wzrost o 6,8 proc. Wszystkie kluczowe zmiany można zobaczyć poniżej.

Źródło: https://finviz.com/map.ashx?t=sec&st=w1

Rynek walut i kryptowalut

Na rynku walutowym możemy zobaczyć kolejny tydzień mocnego umocnienia się dolara amerykańskiego. Kurs pary EUR/USD spadł o 0,4 proc. Największe zmiany w notowaniach USD można było zobaczyć na parze z dolarem australijskim. Kurs USD/CAD wzrósł o 1,8 proc., zbliżając się do poziomów oporu 1,4.

Źródło: Contoxia MT5, USDCAD, Daily

Wartość kryptowalut gwałtownie spada na skutek problemów związanych z bankiem Silvergate, kluczowym graczem na rynku. Bitcoin stracił ponad 12 proc. swojej wartości w ciągu ostatniego tygodnia, spadając poniżej 20 000 USD, a ethereum potaniało o 11,6 proc. Sytuacja ta wydaje się niekorzystna dla kryptowalut. Cotygodniowa zmiana kapitalizacji rynku stablecoinów, która określa wartość kapitału na tym rynku, spadła obecnie o 2 proc. m/m.

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 Mar 2023 9:28

Firma badawcza Spruce Point odkrywa ukryte problemy spółki zajmującej się m.in. ściekami

8 Mar 2023 13:55

Dla których gospodarek wskaźniki wyprzedzające koniunkturę się poprawiają i co to oznacza dla rynków finansowych? 

7 Mar 2023 14:15

Co mówi statystyka o rynku kryptowalut?

6 Mar 2023 14:35

Czy posiedzenie chińskiego rządu „Two sessions" wpłynie na rynek surowców, podobnie jak „New Deal" wpłynął na politykę gospodarczą Stanów Zjednoczonych?

3 Mar 2023 15:45

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 27.02-3.03.2023

3 Mar 2023 10:29

Te dane makroekonomiczne z USA mogą zaskoczyć! Analizy danych analityków ekonomicznych z Fed’u

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.