W tym tygodniu na rynkach pojawiło się wiele istotnych wydarzeń, w tym zaskakujące odczyty inflacji, spadki na rynku kryptowalut oraz nadzieje związane z chińskim przemysłem, który osiągnął najlepszy wynik od ponad dekady. Oprócz tego wiele innych zdarzeń miało miejsce na rynkach finansowych. Czego jeszcze mogliśmy się dowiedzieć?
Dane makroekonomiczne
Dane makroekonomiczne rozpoczęliśmy od poniedziałkowego odczytu sprzedaży domów w trakcie budowy za styczeń w Stanach Zjednoczonych, które wzrosły o aż 8,1 proc. m/m. (oczekiwano 1 proc. m/m.). Jest to najwyższy odczyt od września 2020 roku. Czy to może oznaczać, że mimo wysokich stóp procentowych rynek nieruchomości zaczyna odżywać dla tej gospodarki?
Wtorek zaczęliśmy od publikacji indeksu zaufania konsumentów CB Consumer Confidence w USA. Odczyt okazał się gorszy od oczekiwań, wynosząc 102,9 (oczekiwano 108,5). Tego samego dnia poznaliśmy wskaźnik nastrojów wśród przedsiębiorstw przemysłowych PMI dla gospodarki chińskiej, który pozytywnie przebił oczekiwania i wyniósł 52,6 pkt (oczekiwano 50,5 pkt). Jest to najwyższy odczyt dla tej gospodarki od ponad 10 lat! Indeks ChinaH wzrósł w tym tygodniu o prawie 5 proc.
Źródło: Conotoxia MT5, CHINAH, Daily
Środa przyniosła nam dane z Niemiec, takie jak wskaźnik nastrojów wśród przedsiębiorstw przemysłowych PMI, który wyniósł 46,3 pkt (oczekiwano 46,5 pkt). Dodatkowo poznaliśmy odczyt inflacji CPI za luty, który wyniósł 8,7 proc. (oczekiwano 8,7 proc.). Okazuje się jednak, że mimo kolejnych podwyżek stóp procentowych w strefie euro inflacja nie chce spadać. PMI dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych okazał się trochę gorszy od konsensusu analityków, wynosząc 47,7 pkt (oczekiwano 48 pkt).
Czwartek wydawał się kluczowy dla tego tygodnia. Najpierw mieliśmy okazję poznać inflację w strefie euro, która podobnie jak inflacja w Niemczech negatywnie zaskoczyła. Okazała się wyższa od oczekiwań i wyniosła 8,5 proc. (oczekiwano 8,2 proc.). Tego samego dnia poznaliśmy odczyt nowych wniosków o zasiłek dla bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, który wyniósł 190 tys. (oczekiwano 195 tys.). Zdaje się, że rynek pracy pozostaje silny jak nigdy dla tej gospodarki.
Rynek akcji
Duża część sektorów zakończyła ten tydzień na spadkach. Do największych spadków wynoszących minimum 2 proc. zaliczał się sektor usług komunalnych oraz sektor usług handlu detalicznego. Największe wzrosty wynoszące 3,4 proc. przyniósł sektor materiałowy. Na drugim miejscu znalazł się sektor spółek przemysłowych ze wzrostem o 1,66 proc.
Źródło: https://www.sectorspdr.com/sectorspdr/tools/sector-tracker
Spółki, które miały największe zmiany w ciągu tego tygodnia, to spadek akcji Tesli (Tesla) o ponad 5 proc., wzrost akcji platformy internetowej do najmu krótkoterminowego Booking.com (Booking) o ponad 6 proc., czy holding kolejowy Union Pacific Corporation, który wzrósł o prawie 10 proc.
Źródło: https://finviz.com/map.ashx?t=sec&st=w1
Rynek walut i kryptowalut
Dolar amerykański słabnie na rynku walutowym w stosunku do innych walut, a notowania pary EUR/USD wzrosły o 0,6 proc. Może to być związane z oczekiwaniami na wzrost stóp procentowych w strefie euro, spowodowany wyższą od oczekiwań inflacją. Jedyną z głównych par, która wzrosła w ciągu tego tygodnia, jest para dolara nowozelandzkiego względem dolara amerykańskiego.
Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Daily
Na koniec tygodnia zobaczyliśmy spadki na rynku kryptowalut. Cena bitcoina spadła w ciągu tygodnia o prawie 4 proc. Wydaje się, że może mieć to związek z tzw. Silvergate, czyli bankiem, który odłączył możliwość robienia przelewów dla jednej z największych giełd kryptowalutowych Coinbase. Dodatkowo, jak co tydzień, inwestorzy mogą oczekiwać na napływ świeżych środków do tego rynku, który może być zmierzony m.in. kapitalizacją stablecoinów, która spada o aż 2,1 proc. m/m.
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.