Które branże mają największy potencjał wzrostu zysków? Analiza danych profesora Uniwersytetu Nowojorskiego

01.03.2023 16:18|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Aswath Damodaran, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego jak co roku publikuje zaktualizowane dane odnośnie do rynków finansowych, które wykorzystywane są m.in. w funduszach inwestycyjnych oraz jego własnych analizach. Dane są tworzone na podstawie zbiorczych wyników finansowych spółek i sektorów, poszczególnych ocen firm ratingowych czy prognoz analityków. Wszystkie publikowane przez niego dane są dostępne za darmo na jego stronie internetowej. Czego mogliśmy dowiedzieć się z danych i które sektory wydają się mieć największy potencjał?

Kim jest Aswath Damodaran?

Aswath Damodaran prowadzi na Uniwersytecie Nowojorskim zajęcia z wyceny akcji i ryzyka biznesowego. Wcześniej pracował jako analityk finansowy w bankach inwestycyjnych. Ma doktorat z finansów. Jest autorem kilku książek i artykułów dotyczących wyceny akcji i zarządzania ryzykiem. Jego wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie są szeroko uznawane, co powoduje, że jego opinie są bardzo cenione w świecie finansów.

Ostatnia aktualizacja danych przeprowadzona przez Damodarana może być szczególnie wartościowa dla inwestorów, biorąc pod uwagę zmiany, jakie następują na rynkach finansowych w ostatnim czasie. Dzięki dostępności przetworzonych danych możemy dokładniej analizować i zrozumieć rynki, na których inwestujemy.

Które sektory będą się rozwijać według analityków?

Dowiedzieliśmy się, że skumulowane prognozy analityków dla wszystkich spółek amerykańskich (z wyłączeniem sektora finansowego) dają wartość średniorocznej stopy wzrostu przychodów na poziomie 17,38 proc. i wzrostu zysków na najbliższe 5 lat na poziomie 14,06 proc. rocznie. 

Według analityków największe wzrosty przychodów może odnotować sektor producentów samochodów i ciężarówek. Średnioroczny spodziewany wzrost przychodów na najbliższe 2 lata wynosi aż 278 proc., przy średnim wzroście zysku na poziomie 17,37 proc. rocznie. Na prognozę może wpływać obecnie relatywnie niski poziom sprzedaży związany ze spowolnieniem gospodarczym. Zdaje się, że szczególnie może na tym zyskać fundusz Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY), który daje ekspozycje m.in. na handel detaliczny czy producentów samochodów.

Źródło: Conotoxia MT5, XLY, Daily

Co może wydawać się ciekawe, to na drugim miejscu pod względem oczekiwanego tempa wzrostu przychodów wynoszącym 33,6 proc. rocznie jest branża hotelarska i hazardowa. Oczekuje się, że jej zyski przez najbliższe 5 lat będą rosły o 21,7 proc. rocznie. Z tego też względu atrakcyjnie zdaje się wyglądać fundusz Roundhill Sports Betting & iGaming ETF (BETZ), który daje ekspozycje na znane już od pokoleń spółki hazardowe oraz dynamicznie rozwijającą się branżę internetowego hazardu.

Źródło: Conotoxia MT5, BETZ, Daily

Pod względem wzrostu zysków najbardziej atrakcyjnie – bez zaskoczenia – przedstawia się sektor oprogramowania internetowego. Oczekiwany przez analityków roczny wzrost zysków na najbliższe 5 lat wynosi aż 96 proc. Przewiduje się, że średni wzrost przychodów na najbliższe 2 lata wyniesie 10,3 proc. rocznie. Być może zyskałby na tym indeks amerykańskich spółek technologicznych Nasdaq (US100).

Źródło: Conotoxia MT5, US100, Daily

Na drugim miejscu pod względem tempa wzrostu zysków będzie – wg oczekiwań analityków – sektor odnawialnych źródeł energii, którego średni wzrost zysków może wynieść 61 proc., przy wzroście przychodów na poziomie 32 proc. Wydaje się, że zyskać może na tym fundusz fundusz iShares Global Clean Energy ETF (GlobalClean).

Źródło: Conotoxia MT5. GlobalClean, Daily

Które branże najwięcej inwestują w przyszłość?

Średnio wydatki na badania i rozwój spółek ze Stanów Zjednoczonych (z wyłączeniem sektora finansowego) wynoszą zaledwie 3,6 proc. ich przychodów. Największą część swoich przychodów na nowe inwestycje wydaje sektor spółek biotechnologicznych. Ich nakłady stanowią tu aż 39 proc. wielkości sprzedaży. Wydaje się to bezpośrednio powiązane z charakterystyką działalności tego typu spółek. Niestety wielkość inwestycji nie wydaje się na razie przekładać na ich rentowność. Średnia rentowność kapitałów własnych tego typu spółek wyniosła zaledwie 0,6 proc. Zdaje się, że może to wpłynąć na notowania funduszu iShares Biotechnology ETF (IBB).Źródło: Conotoxia MT5, BBI, Daily

Na drugim miejscu pod względem wielkości inwestycji jest wcześniej wspomniany sektor spółek zajmujących się oprogramowaniem internetowym. Wydatki na badania i rozwój stanowią 19,2 proc. przychodów tego sektora. Na ostatnim miejscu podium znalazł się sektor spółek produkujących półprzewodniki. Wskaźnik dla tego sektora wynosi 18,4 proc., podczas gdy średnia rentowność spółek z tego sektora wynoszą 22,7 proc. 

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 lut 2023 13:06

Gra „Hogwarts Legacy" od Warner Bros przyniosła ponad 850 mln USD, osiągając sukces na całym świecie. Jak może to wpłynąć na akcje wydawcy?

27 lut 2023 13:50

Nokia odkrywa nowe logo i plan rozwoju. Co to może oznaczać dla akcji spółki?

24 lut 2023 14:29

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 20-24.02.2023

23 lut 2023 13:05

Adani Group, czyli największe oszustwo finansowe tej dekady? Wpływ jednej grupy na całą indyjską giełdę 

21 lut 2023 14:48

Fundusze hedgingowe stawiają na odżywającą branże edukacyjną w Chinach

20 lut 2023 12:45

Chiński smok znowu podnosi się ze snu. Goldman Sachs przewiduje wzrost gospodarki i rewolucję energetyczną, ponieważ Chiny stają się liderem w imporcie LNG.

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.