Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 20-24.02.2023

24.02.2023 14:29|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Oczekiwania podwyżek stóp procentowych przez Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) mogą rosnąć w wyniku raportu z ich ostatniego posiedzenia, na którym członkowie zadeklarowali zwiększenie działań w celu zwalczania inflacji. Wpłynęło to negatywnie na sentyment, m.in. na rynku amerykańskim. Co jeszcze ujawnił nam mijający tydzień?

Dane makroekonomiczne

Tydzień kluczowych danych makroekonomicznych rozpoczęliśmy od wtorku. Najpierw poznaliśmy odczyty sentymentu ekonomicznego w Niemczech. Indeks nastrojów wśród managerów przemysłowych PMI okazał się gorszy od oczekiwań i wyniósł 46,5 pkt (oczekiwano 47,8 pkt), a wskaźnik sentymentu na następne 6 miesięcy wśród analityków finansowych pozytywnie przebił oczekiwania, wynosząc 28,1 (oczekiwano 22). Jest to kontynuacja wzrostu tego wskaźnika od 5 miesięcy. Wydaje się, że rosnące oczekiwania pozwalają utrzymać wzrosty indeksu DAX (DE40), który zamknął się na tym samym poziomie, jakim był na początku tygodnia.

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Daily

Tego samego dnia poznaliśmy odczyty wskaźników nastrojów z Wielkiej Brytanii, które zaskoczyły pozytywnie analityków. Wskaźnik PMI dla obu sektorów: przemysłu i serwisu wyniósł 53 pkt (oczekiwano 49 pkt). Jest to pierwszy odczyt powyżej 50 pkt od sierpnia 2022 r., co wskazywać mogłoby na oczekiwany rozwój tej gospodarki w przyszłości. Potwierdzałyby też to wyceny Brytyjskich spółek. Indeks UK100 (UK100) osiąga obecnie swoje historyczne maksima. 

Źródło: Conotoxia MT5, UK100, Daily

Środę rozpoczęliśmy od odczytów inflacji CPI w Niemczech za luty. Była ona zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 8,7 proc. Jest to pierwszy wzrost inflacji w Niemczech od listopada 2022 r. Wydaje się jednak, że najważniejszy tego dnia był protokół posiedzenia FOMC z lutego br. Zapis dyskusji mógł wywołać spadkową reakcję na amerykańskim rynku, ponieważ większa liczba decydentów optowała za powtórzeniem grudniowej podwyżki stóp o pół punktu procentowego. Większość uczestników dyskusji zgadzała się, że właściwe jest podniesienie docelowego przedziału stopy funduszy federalnych o kolejne 25 pkt bazowych, przy czym wielu z nich stwierdziło, że są skłonni rozważyć większy zakres przyszłych podwyżek, aby jak najszybciej sprowadzić inflację do celu w okolicach 2 proc. FOMC potwierdził, że inflacja nadal pozostaje podwyższona, a rosnący niepokój związany z działaniami Rosji, a także luzowanie obostrzeń covidowych w Chinach nadal w dużym stopniu przyczyniają się do podwyższonej globalnej niepewności i stanowią poważne ryzyko utrzymania się wysokiej inflacji. Notowania indeksu S&P 500 (US500) w ciągu tego tygodnia spadły o prawie 2 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

Czwartek zaczęliśmy od odczytu inflacji CPI w strefie euro za styczeń. Okazał się on zgodny z oczekiwaniami analityków, wynosząc 8,6 proc. i tracąc dynamikę już po raz piąty miesiąc. Tego samego dnia poznaliśmy odczyt PKB ze Stanów Zjednoczonych, który był delikatnie gorszy od konsensusu analityków, wynosząc 2,7 proc. (wartość zannualizowana, oczekiwano 2,9 proc.). Poznaliśmy również liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych: 192 tys. (oczekiwano 200 tys.). Wydaje się, że mimo spowolnienia gospodarczego gospodarka USA pozostaje stabilna.

Na koniec tygodnia poznaliśmy wyniki PKB dla gospodarki niemieckiej. Wydaje się, że obecnie rynek ten zmaga się z spowolnieniem, gdyż odczyt wyniósł minus 0,4 proc. m/m. (oczekiwano minus 0,2 proc. m/m.) i jest to drugi odczyt spadku z rzędu.

Rynek akcji

Po publikacji zapisu rozmów na spotkaniu FOMC mogły spadać akcje spółek z niemal wszystkich sektorów indeksu S&P 500. Najwięcej, bo aż 3,2 proc., stracił sektor energetyczny, a jedynym rosnącym okazał się sektor dóbr konsumpcyjnych (zwyżka o 0,6 proc.). Co może wydawać się ciekawe, to że spadki w sektorze energetycznym pojawiły się mimo wzrostów cen surowców. Ceny kontraktów terminowych na gaz ziemny wzrosły o prawie 8 proc. od początku tygodnia. Ceny ropy naftowej pozostały bez zmian.

Źródło: https://www.sectorspdr.com/sectorspdr/tools/sector-tracker

W tym tygodniu kontynuujemy raporty kwartalne spółek za IV kw. 2022 r. We wtorek wyniki finansowe opublikowała największa amerykańska sieć sprzedaży detalicznej – Walmart (Walmart). Sieć zaraportowała zysk na akcję EPS na poziomie 1,71 USD (oczekiwano 1,52 USD) oraz wyższy od oczekiwań przychód ze sprzedaży. 

Źródło: Conotoxia MT5, Walmart, Daily

W środę lepszy od oczekiwań raport przedstawił gigant technologiczny Nvidia (Nvidia). EPS wyniósł 0,88 USD (oczekiwano 0,81 USD). Akcje spółki po opublikowaniu raportu otworzyły się następnego dnia o 14 proc. powyżej poprzedniego zamknięcia. 

W czwartek amerykańska firma internetowa zajmująca się rezerwacją noclegów i innych usług turystycznych Booking (Booking) podała lepszy od oczekiwań EPS wynoszący 24,74 USD (oczekiwano 22 USD). 

Źródło: Conotoxia MT5, NVIDIA, Daily

Tydzień ten zakończył się na czerwono dla większości spółek, a pionierem największych spadków był gigant technologiczny Alphabet (Google), który spadł o ponad 6 proc.

Źródło: https://finviz.com/map.ashx?t=sec&st=w1

Rynek walut i kryptowalut

Po minutach” FOMC dolar amerykański zaczął się znacząco umacniać, co można było zobaczyć w notowaniach pary EUR/USD, która spadła o 1,1 proc. od początku tygodnia. Znacznie tracił dolar australijski: notowania pary AUD/USD spadły od początku tygodnia o 1,6 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Daily

Na rynku kryptowalut po udanym początku roku możemy zauważyć korektę. Cena bitcoina spadła o ponad 3 proc. w ciągu tego tygodnia, a ethereum o 2,9 proc. Wydaje się, że bitcoin zatrzymał się przy cenie 25000 USD. Jednak mimo ostatnich wzrostów zauważamy odpływ środków z tego rynku. Kapitalizacja stablecoinów spadła o prawie 2 proc. m/m.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 Feb 2023 13:05

Adani Group, czyli największe oszustwo finansowe tej dekady? Wpływ jednej grupy na całą indyjską giełdę 

21 Feb 2023 14:48

Fundusze hedgingowe stawiają na odżywającą branże edukacyjną w Chinach

20 Feb 2023 12:45

Chiński smok znowu podnosi się ze snu. Goldman Sachs przewiduje wzrost gospodarki i rewolucję energetyczną, ponieważ Chiny stają się liderem w imporcie LNG.

17 Feb 2023 14:08

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 13-17.02.2023

16 Feb 2023 13:14

Najczęściej kupowane i sprzedawane spółki przez superinwestorów! Podsumowanie raportu 13F

15 Feb 2023 13:26

A teraz to, na co wszyscy czekali, czyli w co inwestuje Warren Buffett? Analiza raportu 13F

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.