Adani Group, czyli największe oszustwo finansowe tej dekady? Wpływ jednej grupy na całą indyjską giełdę 

23.02.2023 13:05|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Firma analityczna Hindenburg Research opublikowała 24 stycznia raport, w którym skrytykowała grupę Adani za jej bliskie relacje z rządem Indii oraz wykorzystywanie tej relacji do wzbogacenia się kosztem akcjonariuszy i kredytodawców. Od tego czasu akcje konglomeratu spadły o ponad 60 proc., a najbogatszy Indyjczyk Gautam Adani stracił znaczną część swojego majątku. O czym był ten raport, jak wygląda obecnie sytuacja i jaki może mieć to wpływ na całą indyjską gospodarkę?

Źródło: Tradingview, Adani Enterprises

Raport Hindenburg Research

Według raportu firmy analitycznej Hindenburg Research, Adani Enterprises wykorzystuje szereg technik księgowych i biznesowych, aby zwiększyć swoje zyski kosztem inwestorów i kredytodawców. Autorzy raportu twierdzą, że spółka stosuje agresywną politykę rozliczania, co pozwala jej na przenoszenie kosztów i obciążeń na spółki zależne. Grupa miałaby także stosować sztuczki księgowe, które umożliwiają zwiększenie zysków kosztem obniżenia podatków. Według raportu spółka Adani Enterprises dokonuje również sztucznego zawyżania wartości aktywów, co umożliwiło jej pozyskanie kredytów o wartości nawet 7 mld USD.

Z raportu Hindenburg Research dowiedzieliśmy się również o bliskiej relacji między Adani Group a rządem Indii. Autorzy raportu twierdzą, że Adani Group wykorzystuje swoje wpływy w rządzie, aby uzyskać korzyści biznesowe, takie jak kontrakty na duże projekty infrastrukturalne. Raport sugeruje, że Adani Group otrzymała wiele takich kontraktów bez przetargów, co miałoby wskazywać na faworyzowanie grupy przez rząd Indii.

Raport Hindenburg Research zawiera również informacje o potencjalnych powiązaniach grupy z: przemytem, korupcją i nielegalnym wydobyciem węgla w kopalniach, które nie mają wymaganych pozwoleń, co miałoby skutkować znacznym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

Raport może stanowić poważne wyzwanie dla grupy Adani, która jest jednym z największych konglomeratów w Indiach. Znalazły się w nim zarzuty dotyczące praktyk księgowych spółki. Hindenburg Research stwierdza, że ​​firmy z grupy często dokonywały dziwnych transakcji, które wyglądały jak próby pomnożenia wartości aktywów i zwiększenia zysków. Firmy te rzekomo wykorzystywały także niejasne i podejrzane sposoby księgowania, aby przesunąć straty ze spółek zależnych na mniej ważne części raportu finansowego.

Jednym z głównych oskarżeń jest również to, że Adani Enterprises wykorzystywało prywatne porty do transportu węgla, co pozwalało spółce unikać opłat portowych i podatków od wywozu węgla. Spółka analityczna twierdzi, że ​​to pozwoliło Adani Enterprises uniknąć konieczności zapłaty ponad 4 miliardów rupii (około 54 milionów dolarów) rocznie.

Hindenburg Research podaje także, że ​​w dokumentach dotyczących spółek zależnych Adaniego pojawiają się nieprawidłowości, takie jak niezgodność w wartości aktywów i niejasne powiązania między spółkami zależnymi. W sprawozdaniach finansowych miało też brakować kluczowych informacji, a niewłaściwe wykorzystanie pojęć technicznych mogło wprowadzać w błąd inwestorów.

Odpowiedź Adani Group

Jak podaje Hindenburg Research, spółka Adani odpowiedziała na raport 413-stronicowym dokumentem, który głównie składał się z dokumentów sądowych, ogólnych informacji finansowych i szczegółów nieistotnych inicjatyw korporacyjnych. Spośród 88 konkretnych pytań zadanych w raporcie aż 62 miało się nie doczekać odpowiedzi. Spółka miała także nie odnieść się do podstawowych oskarżeń raportu, nazywając je fałszywymi, defamacyjnymi i mającymi na celu wprowadzenie w błąd". Spółka zobowiązała się do podjęcia wszystkich niezbędnych działań prawnych w celu ochrony swojej reputacji i zapewniła inwestorów, że ​​jest w pełni zgodna ze wszystkimi wymaganiami regulacyjnymi. 

W odpowiedzi na zarzuty spółka analityczna komentuje, że Adani próbowała odwrócić uwagę od merytorycznych kwestii, stawiając nacjonalistyczną narrację, twierdząc, że raport stanowi celowy atak na Indie". Komentarz Hindenburg Research kończy się stwierdzeniem, że odpowiedź Adaniego nie kwestionuje istnienia transakcji i nie stara się wyjaśnić oczywistych nieprawidłowości.

Co to może znaczyć dla indyjskiej giełdy?

Ze względu na to, że grupa Adani tworzy jeden z największych tego typu konglomeratów w Indiach, to spadki wartości jej akcji odbiły się znacznie na wycenach całego rynku. Notowania funduszu iShares MSCI India ETF (INDA), dającego ekspozycję na szeroki rynek spółek dużej i średniej wielkości, spadły od momentu wypuszczenia raportu o ponad 6,5 proc., a spółki z grupy Adani stanowią 2 proc. wartości portfela funduszu. 

Źródło: Conotoxia MT5, INDA, Daily

Wydaje się, że sytuacja ta nie ominęła nawet małych spółek indyjskich. Wartość funduszu iShares MSCI India Small-Cap ETF (SMIN), składającego się z tego typu spółek z giełdy tego państwa, spadła o 4,6 proc. od omawianego wydarzenia. Niewykluczone wydają się kolejne spadki, gdy do opinii publicznej dojdą ew. kolejne informacje o działaniach grupy Adani.

Źródło: Conotoxia MT5, SMIN, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 lut 2023 14:48

Fundusze hedgingowe stawiają na odżywającą branże edukacyjną w Chinach

20 lut 2023 12:45

Chiński smok znowu podnosi się ze snu. Goldman Sachs przewiduje wzrost gospodarki i rewolucję energetyczną, ponieważ Chiny stają się liderem w imporcie LNG.

17 lut 2023 14:08

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 13-17.02.2023

16 lut 2023 13:14

Najczęściej kupowane i sprzedawane spółki przez superinwestorów! Podsumowanie raportu 13F

15 lut 2023 13:26

A teraz to, na co wszyscy czekali, czyli w co inwestuje Warren Buffett? Analiza raportu 13F

14 lut 2023 14:20

W co inwestuje George Soros? Analiza raportu 13F

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.