Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 13-17.02.2023

17.02.2023 14:08|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Zaskoczenie w danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych, umacnianie się dolara amerykańskiego, zwiększona aktywność gospodarcza wśród konsumentów oraz ostry rajd  kryptowalut mimo ich prawnych problemów – to tylko niektóre z wydarzeń mijającego tygodnia. Czego jeszcze mogliśmy się dowiedzieć?

Dane makroekonomiczne

Tydzień zaczął się danymi o PKB Japonii za IV kw. 2022 r. Odnotowano tam wzrost o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, co było niższe od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc.

We wtorek poznaliśmy wskaźniki dotyczące sytuacji na rynku pracy w Wielkiej Brytanii, m.in. wskaźnik wynagrodzeń (Average Earnings Index) oraz zmianę liczby osób bezrobotnych (Claimant Count Change) za styczeń 2023 r. Wskaźnik wynagrodzeń spadł o 0,3 pkt proc. w stosunku do ostatniego odczytu, osiągając poziom 5,9 proc. (oczekiwano 6,2 proc.), podczas gdy liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 12,9 tys. w porównaniu z poprzednim miesiącem (oczekiwano wzrostu o 17,9 tys.). Indeks UK100 (UK100) przebił w tym tygodniu kolejne historyczne szczyty, osiągając na obecną chwilę poziom 8000.

Źródło: Conotoxia MT5, UK100, Daily

W tym samym dniu mogliśmy poznać odczyt inflacji CPI oraz inflacji bazowej w styczniu 2023 r. dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że zaskoczeniem dla analityków był wyższy od spodziewanego odczyt CPI, który wyniósł 6,4 proc. (oczekiwano 6,2 proc.), podczas gdy inflacja bazowa wzrosła o oczekiwane 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. To oznacza, że poziom dezinflacji nie idzie zgodnie z wcześniejszymi założeniami, co może zmusić Fed do dalszego zwiększania stóp procentowych. Tuż po publikacji danych indeks S&P 500 (US500) spadł o 1 proc., by ostatecznie zakończyć tydzień na powrocie do poziomu z końca zeszłego tygodnia.

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

W środę poznaliśmy odczyt inflacji CPI w Wielkiej Brytanii. Dynamika cen w tej gospodarce okazała się niższa od oczekiwań, wynosząc 10,1 proc. (oczekiwano 10,3 proc.). Jest to czwarty miesiąc z rzędu dezinflacji w Wielkiej Brytanii. 

Pozytywnym zaskoczeniem w tym dniu okazały się wskaźniki aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, takie jak wielkość sprzedaży detalicznej oraz bazowej sprzedaży detalicznej (z wyłączeniem sprzedaży samochodów). Oba wskaźniki przebiły najbardziej optymistyczne prognozy, wynosząc kolejno 2,3 proc. m/m. (oczekiwano 0,8 proc. m/m.) oraz 3 proc. m/m. (oczekiwano 1,8 proc. m/m.). Wydaje się, że mimo spowolnienia gospodarczego i wysokiej inflacji konsumenci nie zatrzymali swojej chęci do robienia masowych zakupów.

Czwartek przyniósł kolejną porcję danych ze Stanów Zjednoczonych. Najpierw poznaliśmy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – 194 tys. (oczekiwano 200 tys.), co może wskazywać na utrzymanie się amerykańskiego rynku pracy w znakomitej kondycji. Następnie poznaliśmy nastroje wśród przedsiębiorstw przemysłowych w Filadelfii. Wskaźnik Philadelphia Fed Manufacturing Index okazał się skrajnie negatywny, wynosząc minus 24,3 pkt (oczekiwano minus 7,4 pkt). Jest to najgorszy odczyt od czasów pandemii, co może obrazować, jak bardzo spodziewane jest spowolnienie w przemyśle w Stanach Zjednoczonych. Na koniec doszła kolejna dawka inflacji producenckiej PPI, której odczyt również okazał się przebić oczekiwania analityków, wynosząc w styczniu 0,7 proc. m/m. (oczekiwano 0,4 proc. m/m.). Zdaje się, że spowodowało to korektę na oczekiwaniach odnośnie do przyszłych stóp procentowych, a różnica między rentownością 2-letnich i 10-letnich obligacji wyniosła niewidziane od 1981 r. minus 0,76 pkt proc. Należy przypomnieć, że historycznie ujemne wartości poprzedzały spowolnienie bądź kryzysy.

Źródło: Fred

Rynek akcji

Skumulowanie negatywnych i pozytywnych danych makroekonomicznych mogło doprowadzić rynek do konsternacji. Większość sektorów kończyła tydzień na poziomach sprzed siedmiu dni. Najbardziej urósł sektor odpadów, który wzrósł o 1,5 proc. w ciągu tygodnia. Mogliśmy to zobaczyć w notowaniach funduszu Utilities Select Sector SPDR Fund (XLU). Na drugim miejscu znalazł się sektor energetyczny, który wzrósł o 1,3 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, XLU, Daily

Do kluczowych raportów spółek za IV kw. 2022 roku należał m.in. wtorkowy raport producenta napojów Coca-Cola (CocaColaHSB). Wyniki okazały się zgodne z oczekiwaniami, a zysk na akcję EPS wyniósł 0,45. Tego samego dnia poznaliśmy raport platformy do najmu krótkoterminowego Airbnb (Airbnb), która zaraportowała EPS większy od oczekiwań, wynoszący 0,48 (oczekiwano 0,25).

Źródło: Conotoxia MT5, AirBNB, Daily

W środę amerykańska międzynarodowa firma technologiczna, która specjalizuje się w dziedzinie sieci komputerowych i telekomunikacji Cisco (Cisco), opublikowała lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. EPS w IV kw. ub.r. wyniósł 0,88 (oczekiwano 0,85). Akcje spółki wzrosły o ponad 9 proc. w ciągu tego tygodnia. I była to jedna z najmocniej rosnących spółek z indeksu S&P 500.

Źródło: Mapa cieplna dla indeksu S&P 500, https://finviz.com/map.ashx?t=sec&st=w1

Rynek walut i kryptowalut

Na rynku walutowym mogliśmy zaobserwować znaczne umocnienie się dolara amerykańskiego w tym tygodniu. Szczególnie można było to zauważyć po notowaniach pary USD/JPY, która wzrosła o ponad 2,7 proc. 

Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, Daily

Kolejno umocnienie się dolara amerykańskiego zauważyliśmy na parze EUR/USD, której kurs spadł o 0,4 proc. od początku tygodnia. Jest to trzeci kolejny tydzień umocnienia się dolara i spadków na tej parze. 

Inwestorów mogły zadziwić notowania kryptowalut. Mimo wysokiej inflacji, a co za tym idzie ryzyka dalszych podwyżek stóp procentowych, zamknięcia funkcjonalności stackingu przez giełdę Kraken w USA i zakazu emisji nowych stablecoinów BUSD, wartość bitcoina wzrosła o ponad 9%. Z kolei wartość całego rynku stablecoinów mogła utknąć w miejscu.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Feb 2023 13:14

Najczęściej kupowane i sprzedawane spółki przez superinwestorów! Podsumowanie raportu 13F

15 Feb 2023 13:26

A teraz to, na co wszyscy czekali, czyli w co inwestuje Warren Buffett? Analiza raportu 13F

14 Feb 2023 14:20

W co inwestuje George Soros? Analiza raportu 13F

13 Feb 2023 15:40

Skąd spadki na rynku kryptowalut i czego możemy oczekiwać?

10 Feb 2023 12:25

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 6-10.02.2023

9 Feb 2023 13:27

Nowe dostawy na front HIMARS-ów oraz systemów Patriot. Czy inwestycja w akcje ich producenta dalej się opłaca?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.