Departament Stanu USA rozważa zatwierdzenie sprzedaży Polsce systemów rakiet artyleryjskich HIMARS za 10 miliardów dolarów. Transakcja obejmować będzie 18 wyrzutni i amunicję dalekiego zasięgu. Mogliśmy się dowiedzieć z komunikatu urzędników Departamentu Stanu, że dostarczenie broni Polsce spełniłoby cele polityki zagranicznej USA poprzez: “poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie". Wydaje się, że na tym kontrakcie szczególnie może skorzystać producent tego uzbrojenia.
Lockheed Martin Corporation to Cyberdyne Systems z filmu "Terminator"?
Lockheed Martin Corporation (Lockheed) jest jednym z największych producentów sprzętu wojskowego i technologii zbrojeniowej na świecie. Spółka została założona w 1912 r. i ma siedzibę w Bethesda w stanie Maryland.
Lockheed Martin jest dostawcą wojskowych samolotów bojowych (37,7 proc. przychodów), pocisków rakietowych (19,1 proc. przychodów), systemów obrony powietrznej i rakietowej (23,2 proc. przychodów), satelitów i programów kosmicznych (29,6 proc. przychodów) i innych ważnych systemów dla wojska i agencji rządowych na całym świecie. Spółka także zajmuje się badaniami i rozwojem nowych technologii związanych z bronią i bezpieczeństwem. Porównanie do Cyberdyne Systems może na pierwszy rzut oka wydawać się przesadne. Niemniej jednak jest to jedna z trzech największych spółek z sektora militarnego w Stanach Zjednoczonych. W dużej mierze może ona wpływać na militarne losy świata.
Model biznesowy Lockheed Martin opiera się na sprzedaży produktów i usług związanych z obronnością i bezpieczeństwem. Głównym źródłem dochodów spółki jest sprzedaż produktów wojskowych i technologii zbrojeniowej. Spółka zarabia także na dostarczaniu usług serwisowych i modernizacji swoich produktów, jak również na współpracy z innymi przedsiębiorstwami w celu rozwijania i wprowadzania na rynek nowych technologii.
Sytuacja finansowa
Akcje spółki od początku wybuchu konfliktu w Ukrainie wzrosły o ponad 23 proc. Z ostatniego opublikowanego raportu za IV kw. 2022 r. mogliśmy się dowiedzieć, że przychody Lockheed Martin wzrosły zaledwie o 7 proc. r/r. Mimo wzrostu przychodów zysk z działalności operacyjnej spółki spadł o 6,6 proc. r/r. Zdaje się, że doprowadziło to do spadku marży zysku netto spółki do 8,7 proc. (poprzednio 9,1 proc.), co jest i tak wynikiem lepszym od średniej dla branży, która wynosi zaledwie 1,9 proc.
Jak podaje firma analityczna Zacks: “Stały napływ zamówień i związany z tym wzrost portfela zamówień zwiększa długoterminowe perspektywy przychodów. Przepisy budżetowe zazwyczaj sprzyjają rozwojowi działalności. Jednak napięcia między USA a Turcją, wynikające z przyjmowania przez Turcję rosyjskich produktów, mogą zaszkodzić dostawom komponentów z tego kraju. Lockheed boryka się z problemami dotyczącymi wydajności niektórych swoich produktów, co z kolei może wpłynąć na jego wyniki. Niepewność związana z ewentualnym nałożeniem sankcji przez Chiny na Lockheed może również wpłynąć na spółkę”.
Uwzględniwszy wspomnianą wcześniej sprzedaż sprzętu o wartości 10 mld USD do Polski wzrost przychodów spółki byłby na poziomie aż 27 proc. Zdaje się, że z tego też względu ilość rekomendacji “mocne kupuj” zwiększyła się z trzech w styczniu do obecnych siedmiu.
Co Wall Street sądzi o cenie akcji Lockheed Martin?
Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 22 rekomendacje, a wśród nich przeważają takie o treści: „Trzymaj” i “Kupuj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 502,3 USD, czyli o 7 proc. powyżej ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 774 USD, a najniższa wynosi 334 USD.
Źródło: Conotoxia MT5, Lockheed, Daily
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.