Możliwe konsekwencje podwyżki stóp procentowych w USA i wystąpienia prezesa Fed

02.02.2023 14:04|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rezerwa Federalna podniosła na lutowym posiedzeniu stopy procentowe o 0,25 pkt proc., do poziomu 4,5-4,75 proc., co było zgodne z oczekiwaniami większości analityków. Po ogłoszeniu decyzji odbyła się konferencja Jerome’a Powella, prezesa Fed. Wydaje się, że rynek zareagował pozytywnie na jego wystąpienie. Indeks S&P 500 (US500) urósł bowiem wczoraj o 1 proc. Co powiedział szef Fed i jak to może jeszcze wpłynąć na rynek?

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

Na co patrzy Fed? Cel to inflacja 2 proc.

Możemy teraz powiedzieć, myślę, że po raz pierwszy, że proces dezinflacji się rozpoczął. Oczekuje, iż wzrost gospodarczy w USA będzie w tym roku pozytywny, nawet jeśli spadnie do "stonowanego tempa". Takie słowa Powella mogą potwierdzać odczyty inflacji CPI, która spadła w ciągu 6 miesięcy z poziomu 9,1 proc. do 6,5 proc. Spadek inflacji szybszy od oczekiwań może być jednym z czynników, który sprawi, że koszty kredytu spadną wcześniej niż zakładano. Mimo to Powell jasno podkreślił potrzebę dalszych podwyżek stóp procentowych. Nadal przewidujemy, że dalsze podwyżki będą odpowiednie, aby osiągnąć taką politykę monetarną, która będzie wystarczająco restrykcyjna, by z czasem przywrócić inflację do poziomu 2 procent. Ponadto kontynuujemy proces znacznego ograniczania wielkości naszego bilansu”. Ograniczanie wielkości bilansu Fed oznacza sprzedaż aktywów. Działanie to może mieć studzący dla rynku efekt i jednocześnie wpływać na umocnienie się waluty. Wydaje się, że najłatwiej wyobrazić sobie to działanie, przyjmując założenie, że dolar amerykański jest takim samym aktywem jak np. akcje. W momencie, gdy Fed za wszelką cenę pozbywa się akcji na rzecz waluty, cena tych pierwszych zwykle spada, a notowania waluty rosną.

Źródło: FRED, Assets: Total Assets: Total Assets: Wednesday Level

Istotnym dla Fed czynnikiem jest też sytuacja na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Powell zwraca uwagę, że mimo spowolnienia gospodarczego ten sektor pozostał silny, o czym może świadczyć m.in. utrzymywanie się bezrobocia na 50-letnim minimum. Wydaje się, że redukcje zatrudnienia, szczególnie w branży nowych technologii, nie przekładają się jeszcze na szeroki rynek, ale mogą być odbierane jako znak ostrzegawczy.

Ostatnim czynnikiem, na który Fed wydaje się zwracać obecnie uwagę, jest aktywność ekonomiczna USA. W ubiegłym roku gospodarka amerykańska znacznie zwolniła, a realny PKB wzrósł w tempie poniżej 1 proc. Ostatnie wskaźniki wskazują na umiarkowany wzrost wydatków i produkcji w tym kwartale. Wydatki konsumentów wydają się rosnąć w niewielkim tempie, co częściowo odzwierciedla zaostrzone warunki finansowe w ciągu ostatniego roku. Wyższe stopy procentowe i wolniejszy wzrost produkcji również wydają się wpływać na inwestycje przedsiębiorstw” – powiedział Powell.

Źródło: FRED, Real Gross Domestic Product

Czytając wykres realnego PKB, należy pamiętać, że podawane są one w sposób zannualizowany. To oznacza, że wartość ta jest podawana, gdyby taka stopa zwrotu utrzymywała się przez 4 kwartały.

Czego możemy się spodziewać?

W przypadku obniżania stóp procentowych jednym z aktywów, które pierwsze zaczęłyby drożeć, mogą być obligacje. Patrząc na notowania funduszu iShares 20 Plus Year Treasury Bond ETF (TLT) na obligacje powyżej 20 lat, można zauważyć, że wyceniają one już przyszłe obniżki stóp procentowych. Obecnie jak podaje narzędzie FedWatch Tool zbierające prognozy przyszłych poziomów stóp procentowych ok. 40 proc. analityków zakłada, że szczyt podwyżek stóp procentowych na poziomie 5 proc. zobaczymy we wrześniu tego roku.

Źródło: Conotoxia MT5, TLT, Weekly

Dziś poznamy decyzję EBC. Według konsensusu analityków stopy procentowe w strefie euro wzrosną o 0,5 pkt proc., do poziomu 2,5%. Pomimo niższego niż oczekiwano odczytu inflacji CPI z wtorku, poziom ten wciąż wynosi 8,5%, przez co ten bank centralny ma o wiele większą presję na podniesienie stóp. W związku z tym europejska waluta może kontynuować umocnienie względem dolara.

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 Jan 2023 14:01

Największy deficyt w historii oraz poprawa sytuacji epidemicznej w Chinach. Co nas czeka w przyszłości?

30 Jan 2023 12:46

Jak wartość akcji Tesli wycenia profesor Uniwersytetu Nowojorskiego, jeden z największych specjalistów w tej dziedzinie?

27 Jan 2023 14:24

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach

27 Jan 2023 14:15

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 23-27.01.2022

26 Jan 2023 15:11

Koncerny zbrojeniowe mogą mnożyć zamówienia i zyski, ale wydaje się, że to niepewna inwestycja

25 Jan 2023 15:16

Najmocniejsze rynki krajowe minionego roku oraz potencjalni faworyci na rok 2023

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.