W środę, 25 stycznia poznaliśmy wyniki finansowe największego producenta samochodów elektrycznych Tesli (Tesla). Zysk na akcję EPS okazał się lepszy od konsensusu analityków, wynosząc 1,19 USD (oczekiwano 1,15 USD). Od tamtego momentu akcje spółki Elona Muska podrożały o ponad 23 proc. w zaledwie 3 sesje. Dzień po tym wydarzeniu Aswath Damodaran, profesor z Uniwersytetu Nowego Jorku i zarazem jeden z największych specjalistów od wyceny przedsiębiorstw, postanowił przedstawić swoją kalkulację wartości tej spółki. Jakie były wyniki jego wyceny?
Kim jest Aswath Damodaran i na czym polega jego metodologia?
Aswath Damodaran prowadzi na Uniwersytecie Nowojorskim zajęcia z wyceny akcji i ryzyka biznesowego. Wcześniej pracował jako analityk finansowy w bankach inwestycyjnych. Ma doktorat z finansów i jest autorem kilku książek i artykułów dotyczących wyceny akcji i zarządzania ryzykiem. Jego wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie są szeroko uznawane, co powoduje, że jego opinie są bardzo cenione w świecie finansów.
Jego podejście opiera się na solidnych podstawach teoretycznych i praktycznych, a wyceny akcji często są uważane za bardzo dokładne i trafne, chociaż oczywiście mogą być podatne na różne czynniki, takie jak zmiany na rynku czy nieoczekiwane wydarzenia.
Damodaran opiera swoją metodę na analizie fundamentalnej, która polega na ocenie wyników finansowych i potencjału wzrostu firmy, aby określić wartość jej akcji. Bierze on pod uwagę różne czynniki, takie jak sytuacja na rynku, konkurencja i ryzyko, stosując przy tym różne modele wyceny, w tym model DCF (Discounted Cash Flow). W dosłownie kilku słowach DCF to jeden z najbardziej popularnych modeli wyceny akcji, który polega na określeniu wartości przyszłych przepływów pieniężnych, jakie firma będzie generować, i przeliczeniu ich na wartość bieżącą. Robi się to, uwzględniając stopę dyskonta, która odzwierciedla ryzyko związane z inwestycją. Stopa dyskonta to stawka (procentowa), którą uwzględnia fakt, że pieniądz, który można otrzymać w przyszłości, jest mniej wart niż pieniądz otrzymany w danym momencie. Wysoka stopa dyskonta oznacza większe ryzyko inwestycji i niższą wartość bieżącą przyszłych przepływów pieniężnych. Dzięki temu model ten pozwala określić wartość firmy i jej akcji.
Raport finansowy Tesli
Mimo globalnego spowolnienia oraz ciężkiej sytuacji dla branży producentów samochodów spowodowanej globalną inflacją przychody spółki wzrosły o 33 proc. w relacji rok do roku, mimo to koszty działalności spółki spadły o 16 proc. r/r. Wydaje się, że sprawiło to, że zysk netto spółki wzrósł o 58 proc. r/r., a rentowność działalności operacyjnej wyniosła 16 proc. (poprzednio 14,7 proc.) względem średniej dla branży na poziomie 8 proc. Wielkość produkcji w tym czasie wzrosła o 44 proc. r/r.
Źródło: 2022 Q4 Tesla Quarterly Report
“Opowiedz mi historię”, czyli wycena akcji Tesli
Autor już 2013 roku dokonał wyceny Tesli i uznał ją wtedy za mocno przecenioną. Z perspektywy czasu zidentyfikował trzy błędy, które popełnił w swoich wczesnych wycenach. Przyznaje on, że mylił się przy ocenie potencjału wzrostu, ograniczając zasięg produktów głównie do amerykańskiego odbiorcy. Damodaran zwraca też uwagę na błąd przy ocenie charakterystyki produktu, traktując samochody Tesli jak zwykłe samochody, a nie jako produkty elektroniczne z oprogramowaniem, oraz błędnej ocenie potrzeb inwestycyjnych, nie biorąc pod uwagę, że Tesli udaje się generować wzrost bez konieczności inwestowania w dużej skali w fabryki.
Przy obecnej wycenie spółki Damodaran przyjął, że średnioroczny wzrost przychodów spółki w okresie najbliższych 5 lat wyniesie 24 proc., po czym ustabilizuje się do średniorocznego poziomu około 3,5 proc. W tym czasie marża operacyjna stopniowo spadnie z poziomu 18 proc. do poziomu 16 proc. Wcześniej wspomniany koszt kapitału, czyli oczekiwana minimalna roczna stopa zwrotu z kapitału, wynosi obecnie 10,15 proc. (przy aktualnej średniej rynkowej 10,75 proc.) w pierwszym okresie, by następnie znormalizować się do poziomu 9 proc. Przy tych głównych założeniach wartość wewnętrzna jednej akcji Tesli wynosi 129,72 USD, czyli o 27 proc. poniżej ostatniej ceny zamknięcia. Jednak ze względu na niepewność przy szacowaniu przyszłości Damodaran postanowił zrobić rozkład względem wykorzystania różnych stóp zwrotu, wielkości wzrostu sprzedaży spółki oraz marż operacyjnych. Z tego rodzaju analizy wyszło, że z prawdopodobieństwem 80 proc. spółka może być warta więcej niż 84,53 USD na akcję oraz mniej niż 159,41 USD. Największa możliwa wartość z modelu, przy najbardziej skrajnie optymistycznych założeniach, za jedną akcję wynosi 328,4 USD.
Źródło: Conotoxia MT5, Tesla, Daily
Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.