Koncerny zbrojeniowe mogą mnożyć zamówienia i zyski, ale wydaje się, że to niepewna inwestycja

26.01.2023 15:11|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę wiele zmieniło się na światowych rynkach, co dotyczy m.in. inflacji, stóp procentowych, rajdu cen surowców czy też kursów tzw. defensywnych walut. Obecnie konflikt mógł wejść w fazę wojny na wyniszczenie, której nie widać końca. Fabryki produkujące sprzęt zbrojeniowy zyskują w ten sposób dodatkowe zamówienia.

Producent Leopardów Rheinmetall AG

Rheinmetall AG (Rheinmetall) to niemiecki koncern przemysłowy specjalizujący się w produkcji sprzętu wojskowego i sprzętu przemysłowego. Spółka specjalizuje się w produkcji i sprzedaży systemów artyleryjskich, systemów przeciwlotniczych, systemów przeciwrakietowych, okrętów podwodnych, pojazdów bojowych (w tym czołgów Leopard), pojazdów specjalnych, systemów napędowych i uzbrojenia. Rheinmetall oferuje także usługi serwisowe, modernizację i rozwój produktów dla swoich klientów. Spółka proponuje jednocześnie rozwiązania dla przemysłu samochodowego, energetycznego i kolejowego. Akcje Rheinmetall AG od początku konfliktu wzrosły o 120 proc. Jak podaje portal BBC News w swoim najnowszym komunikacie: “Po tygodniach intensywnych nacisków Niemcy potwierdziły, że wyślą na Ukrainę 14 swoich najnowocześniejszych czołgów Leopard 2. Niedługo po tym prezydent USA Joe Biden potwierdził doniesienia, że USA wyśle Ukrainie 31 własnych czołgów Abrams”.

Źródło: Conotoxia MT5, Rheinmetall, Daily

Producent m.in. pojazdów opancerzonych oraz zmodernizowanych Leopardów 2 BAE Systems

BAE Systems (BAESystems) jest międzynarodową spółką przemysłową, specjalizującą się w produkcji sprzętu wojskowego, systemów elektroniki i systemów zabezpieczenia, a także usług dla rządów, sił zbrojnych oraz przedsiębiorstw prywatnych. Spółka oferuje szeroki zakres produktów i usług dla różnych gałęzi przemysłu obronnego, w tym dla lotnictwa, marynarki wojennej, sił specjalnych oraz cywilnych przedsiębiorstw, rządów i organizacji międzynarodowych. Spółka jest również aktywna w dziedzinie badań i rozwoju, zwłaszcza w zakresie nowych technologii, takich jak robotyka, inteligentne systemy, sztuczna inteligencja czy cyberbezpieczeństwo.

BAE Systems jest też producentem samolotów bojowych takich jak: Eurofighter Typhoon, Hawk. W dziedzinie pojazdów bojowych BAE Systems oferuje: czołgi (Challenger 2, czy Leopard 2A4), pojazdy opancerzone (CV90), boje wodne, systemy artyleryjskie, radary, systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. BAE Systems specjalizuję się też w systemach komunikacji i cyberbezpieczeństwa, systemach analizy danych, systemach kierowania ogniem, nawigacji, wczesnego ostrzegania oraz obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Akcje spółki od rozpoczęcia wojny urosły o 73 proc. i wydaje się, że podobnie jak w przypadku Rheinmetall AG, mogło to mieć związek z wojną w Ukrainie.

Źródło: Conotoxia MT5, BAESystems: Daily

Francuski koncern lotniczy Safran

Safran (Safran) jest francuskim koncernem przemysłowym specjalizującym się w produkcji sprzętu lotniczego i kosmicznego, a także sprzętu dla przemysłu obronnego. W zakresie produktów militarnych, Safran oferuje szeroką gamę rozwiązań, w tym:

  • silniki lotnicze dla samolotów bojowych, jak np. Rafale, Eurofighter czy F-35
  • systemy napędu rakiet i statków kosmicznych
  • systemy elektroniki i systemów zabezpieczenia, w tym radarów, kamery termowizyjne, systemów komunikacji i nawigacji
  • systemy zarządzania energią, w tym zasilanie awaryjne, systemy zasilania z instalacji solarnej
  • systemy elektroniki i systemów bezpieczeństwa, w tym systemy identyfikacji celów, systemy przeciwdziałania zagrożeniom
  • systemy i urządzenia dla przemysłu obronnego, w tym pojazdy opancerzone, broń ręczna, systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe

Safran oferuje również usługi serwisowe, modernizację i rozwój produktów dla swoich klientów oraz przeprowadza badania i rozwój nowych technologii w dziedzinie lotnictwa i przemysłu obronnego. Od początku konfliktu w Ukrainie akcje spółki wzrosły o ponad 20 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, Safran, Daily

Producent czołgów Abrams zamyka stawkę

General Dynamics (GD) jest amerykańskim koncernem przemysłowym, który zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą sprzętu wojskowego, systemów informatycznych oraz usług dla rządów, sił zbrojnych i przedsiębiorstw prywatnych. W zakresie działalności wojskowej, General Dynamics oferuje:

  • pojazdy bojowe, jak np. Stryker, Abrams czy LAV
  • systemy artyleryjskie i rakietowe
  • okręty wojenne, jak np. Zumwalt czy San Antonio
  • systemy elektroniki bojowej i systemów zabezpieczenia, w tym systemy komunikacji, nawigacji, radary, kamery termowizyjne
  • systemy informatyczne dla rządu, sił zbrojnych i przedsiębiorstw, w tym systemy zarządzania danymi, systemy cyberbezpieczeństwa, systemy analizy danych
  • usługi serwisowe, modernizację i rozwój produktów dla swoich klientów oraz przeprowadza badania i rozwój nowych technologii w dziedzinie lotnictwa, przemysłu obronnego i IT.

Wydaje się, że spółka obecnie ma problemy z dostawą zamówień, mimo że w ostatnim raporcie ogłosiła 3,4 miliarda dolarów zysku netto za cały rok 2022, co stanowi wzrost o 4,1 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Zysk na jedną akcję (EPS) wyniósł 12,19 dolarów w 2022 r., co oznacza wzrost o 5,5 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Przychody za cały rok wzrosły o 2,4 proc., do 39,4 miliardów dolarów w porównaniu z 2021 r., a marża operacyjna wyniosła 10,7 proc. (poprzednio 10,82 proc.). Firma zakończyła rok z zamówieniem o wartości 91,1 mld dolarów, szacowanym kontraktem o wartości 127,7 mld dol. oraz 1,2 mld USD w gotówce. Jej akcje od początku wojny wzrosły o 3,8 proc.

Źródła: Conotoxia MT5, GD, Daily

Jaka nas czeka przyszłość dla akcji militarnych?

Wydaje się, że Rosja finansuje wojenne wydatki ze sprzedaży gazu i ropy, a Ukraina z kolei może utrzymywać obronę dzięki dostawom broni z Zachodu. Jednak Ukraina jest bardziej zależna od innych państw, ponieważ Rosja ma większe rezerwy złota sięgające ok. 15 proc. PKB i ciągle sprawną gospodarkę. Przeciągający się konflikt może przekładać się na dalsze zamówienia sprzętu zbrojnego i większe zyski jego producentów. Inwestowanie w takie spółki może jednak okazać się ryzykowne. Trudno bowiem przewidzieć, kiedy i jak nastąpi koniec konfliktu, który może być wyceniany w wartości akcji spółek zbrojeniowych.

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 sty 2023 15:16

Najmocniejsze rynki krajowe minionego roku oraz potencjalni faworyci na rok 2023

24 sty 2023 13:22

Twórcy ChatGPT (OpenAI) rozszerzają partnerstwo z Microsoft

23 sty 2023 13:45

Prognozy OPEC dla rynku ropy naftowej: kryzys czy stabilizacja?

20 sty 2023 15:19

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 16-20.01.2022

19 sty 2023 11:41

W co inwestują i czego spodziewają się zarządzający funduszami? Globalna ankieta BofA

18 sty 2023 12:49

Czego możemy dowiedzieć się po wynikach badania wskaźnika ZEW dla Niemiec?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.