W co inwestują i czego spodziewają się zarządzający funduszami? Globalna ankieta BofA

19.01.2023 11:41|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Raport badawczy banku Bank of America Corp, polega na przeprowadzaniu ankiet wśród profesjonalnych menedżerów funduszy z całego świata w celu poznania ich opinii na temat sytuacji gospodarczej, rynków, oraz przestrzegania warunków rynkowych, prognoz wzrostu gospodarczego itp. Raport zawiera również informacje dotyczące strategii inwestycyjnych menedżerów. Styczniowe badanie uwzględniło 253 zarządzających funduszami o łącznej wartości 710 mld USD. Czego mogliśmy się dowiedzieć z badania?

Recesja coraz mniej prawdopodobna?

W listopadzie 2022 r. odsetek osób, które oczekiwały recesji, osiągnął poziom 77 proc., jednak w styczniowym badaniu spadł do 68 proc. Warto zauważyć, że wcześniejsze szczyty obaw przed recesją były związane z istotnymi zmianami w cenach aktywów i prawie idealnie wyznaczały ostatnie minima dla dwóch kryzysów finansowych, z 2009 i 2020 r.

Źródło: BofA Global Fund Manager Survey, Jan 2023

Pierwszy raz od dwóch lat więcej zarządzających zakłada, że w przeciągu najbliższych 12 miesięcy stopy procentowe spadną jeszcze w 2023 r. Mimo to aż 83 proc. zarządzających widzi wzrost globalnej inflacji CPI w 2023 roku, co jest spadkiem od ostatniego odczytu (poprzednio 90 proc.). Na jakich poziomach ankietowani widzą szczyt stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych? 44 proc. wskazało poziom 5-5,25 proc., a 20 proc. spodziewa się szczytu na poziomie 4,75-5 proc.

W pytaniu o najwyższe ryzyka, które mogłyby zaskoczyć świat, najwięcej odpowiedzi padło na inflację, która pozostałaby wysoka (34 proc. głosów), na drugim miejscu była głęboka, globalna recesja (20 proc.), a na trzecim miejscu to, że banki centralne utrzymają wysokie stopy procentowe przez dłuższy czas (19 proc.).

W co inwestują zarządzający funduszami?

Wydaje się, że ankietowani zarządzający przechodzą z pozycji gotówkowej na zakupy na rynku. Ich średni poziom gotówki spadł z 5,9 proc. w grudniu 2022 r. do 5,3 proc. obecnie. Inwestorzy nadal trzymają duże ilości gotówki (średnio 4,7 proc. od 1999 r.). Kiedy jednak połączy się to z osiągnięciem szczytu stóp procentowych oraz recesją, alokacja tych środków jest mniejsza niż przy poprzednich cyklach.

Źródło: BofA Global Fund Manager Survey, Bloomberg. MOVE Index

Największym zaskoczeniem może wydawać się to, że inwestorzy średnio o 40 proc. zmniejszają swoje udziały w akcjach amerykańskich spółek. Jest to spadek o 27 pkt proc. względem ostatniego miesiąca. Zdaje się, że rotację tego kapitału możemy zobaczyć do akcji rynków wschodzących, których średnia wartość pozycji wzrosła o 26 proc. Nie są to jednak spółki ze strefy euro. Możemy zatem zakładać, że notowania funduszu Vanguard Emerging Markets Stock Index Fund ETF (VWO) mogą generować potencjał do dalszych wzrostów.

Źródło: Conotoxia MT5, VWO, Weekly

Relatywnie do średnich wartości historycznych najbardziej w portfelach inwestycyjnych zarządzających funduszami obecnie przeważają obligacje, na drugim miejscu są spółki z sektora usług komunalnych, a na trzecim miejscu pozycja gotówkowa. Jednak względem średniego portfela z ostatnich 10 lat najbardziej zmniejsza się udział akcji, szczególnie spółek technologicznych. Fundusze istotnie ograniczają też pozycje na dolarze amerykańskim. W dobie wysokich stóp procentowych lepszą i bardziej bezpieczną inwestycją, z zadowalającą stopą procentową, mogą wydawać się obligacje. Z tego też względu potencjalnymi inwestycjami, które przeważają w portfelach zarządzających, są długoterminowe obligacje Stanów Zjednoczonych, na które ekspozycje dawać może fundusz iShares 20 Plus Year Treasury Bond ETF (TLT).

Źródło: Conotoxia MT5, TLT, Weekly

W ostatnim miesiącu najczęściej kupowano akcje spółek z sektora usług komunalnych w Stanach Zjednoczonych (1,6 proc. m/m.), strefy euro (1,4 proc. m/m.) oraz rynków wschodzących (1,3 proc. m/m.). Wyprzedaż mocno dotknęła walutę USA. Pozycja dolara średnio zmniejszyła się o prawie 3 proc. m/m. Co mogliśmy zauważyć np. w notowaniach pary EUR/USD.

Źródło: Contoxia MT5, EURUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 sty 2023 12:49

Czego możemy dowiedzieć się po wynikach badania wskaźnika ZEW dla Niemiec?

18 sty 2023 9:42

Wpływ podaży pieniądza na rynek akcji

17 sty 2023 13:31

Czy to jest pora na kupowanie przyszłości przez fundusze Cathie Wood?

16 sty 2023 14:59

Czy kryptowaluty pokonały klątwę upadku FTX?

13 sty 2023 15:10

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 9-13.01.2022

12 sty 2023 15:22

Największy światowy producent półprzewodników Taiwan Semiconductor podał raport za IV kwartał 2022 roku. Co możemy wyczytać z danych?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.