Czy to jest pora na kupowanie przyszłości przez fundusze Cathie Wood?

17.01.2023 13:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Notowania głównego funduszu Cathie Wood ARK Innovation ETF (ARKK) spadły w zeszłym roku o ponad 60 proc., dochodząc do poziomów z minimów pandemicznych. Fundusz ten ma na celu inwestowanie w firmy, które są na czele innowacji przełomowych w różnych sektorach, m.in.: technologia, ochrona zdrowia i energia. Najlepiej zachował się fundusz inwestujący w technologię druku 3D Printing ETF (PRNT), którego wartość spadła o 30 proc. w zeszłym roku. Mimo takiego “rozlewu krwi” Cathie Wood kontynuuje skupowanie akcji Tesli (Tesla). Czy inwestycja w fundusze słynnej zarządzającej może być dobrym pomysłem?


Źródło: Conotoxia MT5, ARKK, Weekly

Kim jest Cathie Wood i jaką ma filozofię inwestycyjną?

Cathie Wood jest założycielką, dyrektor generalną i głównym inwestorem w spółce Ark Invest, amerykańskiego funduszu specjalizującego się w inwestycjach w rozwiązania z zakresu technologii przyszłości, takie jak robotyka, sztuczna inteligencja, technologie blockchain, wynalazki związane z energią odnawialną i inne. Wood jest znana z agresywnych inwestycji w spółki technologiczne i uchodzi za jedną z najważniejszych postaci w świecie inwestycji w technologie przyszłości.

Strategią inwestycyjną Cathie Wood, stosowaną przez Ark Invest, jest inwestowanie w spółki związane z tzw. disruptywnymi technologiami. Oznacza to, że fundusz skupia się na inwestycjach w spółki, które mają potencjał do radykalnego zmienienia swojej branży lub nawet całego sektora przemysłowego dzięki nowym i innowacyjnym technologiom. Strategia ta jest często określana jako inwestowanie w przyszłość lub inwestowanie w technologie przyszłości, ponieważ skupia się na wybieraniu spółek, które mogą przynieść zyski w dłuższej perspektywie dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom.

W swoim liście do inwestorów, opublikowanym 12 stycznia br. Wood wyjaśnia, że firma została stworzona, aby skupić się na innowacjach przełomowych i dzielić się informacjami na temat konwergencji między różnymi platformami technologicznymi. Twierdzi, że rok 2022 był jednym z najtrudniejszych w historii rynku. Przejrzystość inwestycji była ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ akcje spółek skoncentrowanych na innowacjach zetknęły się z większymi trudnościami. Wspomina również, że rynek obligacji sugeruje, że rzeczywistość może zaskoczyć nas niższą inflacją (możliwą deflacją), niż większość analityków się spodziewa. Wood ocenia, że obecna sytuacja na rynku stwarza okazję dla strategii innowacyjnych do rozwoju, gdy rynki akcyjne odzyskają siłę. Wymienia także konkretne przykłady innowacji, które rynek akcyjny w 2022 roku prawie zignorował, takie jak ChatGPT, wersja GPT-3 zoptymalizowana do rozmów.

Źródło: Conotoxia MT5, PRNT, Daily

Niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne

Problemem portfela ARK Innovation ETF wydaje się to, że spośród 28 spółek zaledwie dwie zaraportowały w ostatnim raporcie zysk ze swojej działalności operacyjnej. Tymczasem spółki te są uzależnione od dopływu nowego kapitału, który teraz w dobie rekordowo szybko rosnących stóp procentowych, wydaje się wyjątkowo ciężko dostępny. Z tego też względu zdaje się, że dopóki nie pojawi się tani kapitał na rynku, innowacyjne spółki mogą prosperować coraz gorzej, pozyskując kapitał na utrzymanie swojej działalności coraz wyższym kosztem.

Mimo to Wood nadal skupuje akcje Tesli, 13 stycznia Ark Innovation ETF kupił 168 989 akcji tego koncernu o wartości 20,7 miliona dolarów. Akcje Tesli spadły o 65% w ciągu ostatniego roku z powodu problemów z produkcją i popytem. Wood broni swojej strategii, podkreślając, że ma pięcioletni horyzont inwestycyjny. Fundusz nie odnotował jednak pozytywnych zwrotów w ciągu ostatniego roku i nie osiągnął celu 15% rocznego zwrotu w okresie pięcioletnim. To doprowadziło do odpływu z funduszu kapitału inwestorów. Wood pozostaje jednak popularna wśród inwestorów ze względu udany rok w 2020, kiedy to Ark Innovation ETF wzrósł o 153%.

Źródło: Conotoxia MT5, Tesla, Weekly

Filozofia Buffetta wciąż górą

Amerykański miliarder Warren Buffett jest znany z długoterminowego podejścia do inwestycji, skupiając się na stabilnych i dobrze zarządzanych spółkach. Jego filozofia inwestycyjna opiera się na dokładnej analizie finansowej fundamentów spółki, co pozwala mu na wybór przedsiębiorstw o udowodnionej historii zysków i długoterminowego potencjału. W przeciwieństwie do Wood Buffet najpierw patrzy na fundamenty biznesu dopiero później na jego możliwość wzrostu. Przez takie podejście w długim terminie zdaje się pokonywać rynek, a w czasach bessy nie ponosi tak monumentalnych strat jak Ark Invest.


Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 sty 2023 14:59

Czy kryptowaluty pokonały klątwę upadku FTX?

13 sty 2023 15:10

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 9-13.01.2022

12 sty 2023 15:22

Największy światowy producent półprzewodników Taiwan Semiconductor podał raport za IV kwartał 2022 roku. Co możemy wyczytać z danych?

11 sty 2023 15:36

W piątek wyniki sektora bankowego. Czego możemy się spodziewać i gdzie zobaczymy zaskoczenie?

10 sty 2023 14:05

Chat GPT to technologia, która może zmienić świat. Jak Microsoft może na tym zyskać?

9 sty 2023 15:41

Które sektory najbardziej się rozwijają, a które tną zatrudnienie? Raport rynku pracy

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.